E martë, 29 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Trump: Jam personi i fundit që Rusia dëshiron ta shohë në Zyrën Ovale

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

Pandemia/Rama jep lajmin e madh për lokalet

Bizneset vuajtën pasojat e koronavirusit. Shumë prej tyre kapitulluan, e shumë të tjera janë në fije të perit, duke mos gjeneruar shumë të ardhura....

Rriten tensionet/ Droni turk ngjyros me bojë të kuqe flamurin grek (VIDEO)

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se do vazhdojnë të mbrojnë me një vullnet të fortë dhe me një besim të palëkundur...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

SPAK pezullon kreun e OFL-së, Dritan Zagani jep paralajmërimin e fortë

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi, një reagim është përcjellë nga ana e ish-shefit të antidrogës së...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

“Ka ardhur koha që të japë llogari”, Erdogan reagon pas luftës mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka reaguar ashpër ndaj Armenisë, lidhur me luftën që ka nisur me Azerbajxhanin. Turqia është vënë në mbështetje të...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka deklaruar se është personi i fundit që Rusia dëshiron ta shohë në Zyrën Ovale, sepse sipas tij askush nuk është treguar aq i ashpër sa ai kundër Rusisë.

Në një konferencë për media në Bedminster në New Jersey, Trump është prononcuar lidhur me pretendimet se Rusia, Irani dhe Kina janë përpjekur të ndërhyjnë në zgjedhjfet e SHBA-ve.

“Për mendimin tim, jam personi i fundit që Rusia dëshiron ta shohë në Zyrën Ovale, sepse askush nuk është treguar kaq i ashpër sa unë kundër Rusisë”, tha Trump.

Trump tha se janë hedhur shumë hapa kundër Rusisë dhe Kinës që kur ai ka ardhur në detyrë deri më tani.

“Edhe Kina gëzohet shumë kur të shohë një proces zgjedhor ku Trump ka humbur përballë të përgjumurit Joe Biden. Sikur të zgjidhej Biden, Kina do të zotëronte vendin tonë”, tha Trump.

“Edhe Irani nuk dëshiron të më shohë si president”, shtoi Trump, duke vlerësuar se, “Nëse rizgjidhem president, do të bëj marrëveshje të shpejta me Iranin dhe Korenë e Veriut”.

– “Do të përdor kompetencën time si presidenti që amerikanët të marrin ndihmën që kanë nevojë”

Duke folur mbi ekonominë, Trump rikujtoi se sa i përket çështjes së punësimit, pritshmëritë në muajin korrik janë lënë prapa duke u rritur me 1.8 milionë njerëz të punësuar. Ai tha se duhet të sigurohet vazhdimi i zhvillimit dhe se që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19) deri më tani kanë siguruar kontribut prej 3 triliardë dollarë.

Lexo edhe :   Trump tregon prapaskenat: Hoti e Vuçiç u përqafuan në zyrën Ovale

Duke përmendur edhe paketën e inkurajimit të planifikuar për të zbatuar në kuadrin e luftës kundër COVID-19, Trump tha se “qeveria vazhdon të punojë me qëllim të mirë për të arritur marrëveshje me demokratët në Kongres”.

Lexo edhe :   "Ajo është një grua me arritje të pashembullt"/ E zgjedhura e Trump-it për Gjykatën e Lartë, kundër martesave gay

“Nëse demokratët vazhdojnë të mbajnë peng këto ndihma kritike, unë do të përdor kompentencat e mia si president që amerikanët të marrin ndihmën që kanë nevojë”, deklaroi Trump, i cili ka akuzuar demokratët se janë këmbëngulës në politikat e majta radikale.

Trump njoftoi se do të ndërmarrin hapa në çështjet e ndihmës së papunësisë, shtyrjen e borxheve, ndihmën e kredisë për studentët, taksat e pagave dhe se do të zgjasin ndihmat e papunësisë deri në fund të vitit./AA/

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tre variantet e hapjes së listave

Nga Astrit Patozi Fakti që mazhoranca kërkoi kohë për t’u menduar dhe i ra ai vrulli i çartur për ta mbyllur më 1 tetor historinë...

Debati i parë Trump – Biden

Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat, ish-nënpresidenti Joe Biden, do të debatojnë mbrëmjen e së martës pesë javë përpara zgjedhjeve të...

Zidane largon yllin e radhës nga Real Madrid

Zinedine Zidane duket se do të largojë një tjetër yll nga Los Blancos. Pas largimit të Gareth Bale, flitet edhe për një largim të Luka...

Itali/ Rritet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi

Prej ditësh tashmë, Italia po përballet me një rritje graduale të rasteve të reja dhe viktimave nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, shteti fqinj...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...