E hënë, 27 Shtator, 2021
20.5 C
Tirana

Tronditet Zvicra, e moshuara qëllon për vdekje 7-vjeçarin shqiptar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Basel të Zvicrës, ku një 7-vjeçar me origjinë nga Kosova është qëlluar me thikë nga një e moshuar.

Fatkeqësisht vogëlushi nuk ka mundur t’u mbijetojë plagëve të marra, duke ndërruar jetë në spital.

I mituri Mërgim L., me origjinë nga Lipjani, u gjet në trotuar nga mësuesja e tij, pasi ngjarja kishte ndodhur vetëm pak metra larg shkollës, teksa ai po kthehej pas mësimit për në shtëpi.

Ai u dërgua me urgjencë në spital, ku edhe ndërroi jetë. Ngjarja ka tronditur opinionin publik në Zvicër, ndërsa autorja është dorëzuar më pas në polici.

Shkaqet e krimit mbeten të paqarta, ndërsa hetuesit po vijojnë punën për ta zbardhur ngjarjen e rëndë. Mëngjesin e së premtes, psikologët e shkollës kanë folur me nxënësit e tjerë të shkollës ku vogëlushi mësonte.

Po ashtu, sot bashkëmoshatarët e 7-vjeçarit dhe familjarët kanë vendosur lule dhe qirinj në trotuarin ku u gjet pasdreken e së enjtes.

Edhe kryeministri i Kosovës ka reaguar lidhur me ngjarjen e rëndë, me anë të një postimi në Facebook, ku shpreh ngushëllimet më të thella.

“Ndajë dhembjen e madhe dhe ua përcjellë ngushëllimet më të thella familjes së Mërgimit, 7-vjeçarit të vrarë dje në Basel të Zvicrës. Mendimet dhe lutjet e mia janë me ju në këto çaste të rënda.», përfundon Haradinaj./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...