E martë, 31 Mars, 2020
19 C
Tirana

Tronditëse/ “Më thoni që do të zgjohem përsëri, kam dy vajza të vogla”

Lexo edhe ...

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Histori prekëse vijnë nga mjekët e infermierët, të cilët po merren me pacientët e infektuar me koronavirus. Maria Cristina Settembrese, e cila prej 11 vitesh është infermiere në spitalin San Paolo të Milanos, është në krye të detyrës në këto ditë të vështira të epidemisë së koronavirusit. Ajo ka treguar se kishin çuar në reanimacion një 42-vjeçar. Ai i lutej ta shpëtonin, ndërsa kishte lënë dy vajzat e tij të vogla në shtëpi.

“Çuam në reanimacion një 42 vjeçar. Ndërsa më shtrëngonte dorën, më lutej: “Më thoni që do të zgjohem përsëri, kam dy vajza të vogla në shtëpi. Maska ime u mbush me lotë”. Këto janë fjalët e infermieres që rrëfen historitë nga turni i saj i natës.

“Kam 30 vjet punë, por nuk kam parë kurrë gjë të tillë”, shprehet ajo. Të 15 shtretërit me ventilim atje janë të zënë nga pacientë të moshave nga 48, 50, 61 vjeç e lart”. Ajo rrëfen më tej se situata është e papërballueshme, dhe se nuk mundet më.

“Në punën time si infermiere, kam qarë rrallë, por tani qaj përditë. Sidomos kur shoh të shkruara tre gërma: JKR – Jo Kandidat për Reanimacion! Që prej emergjencës së koronavirusit, netët janë bërë më të gjata. Unë dhe koleget nuk hamë, nuk flemë, marrim vetëm integratorë që të qëndrojmë në këmbë. Kur të përfundojë e gjithë kjo, dua të shkoj në Marsa Alam, pranë detit të harroj gjithçka”, thotë ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

“Miq që jeni në Greqi me leje 90 ditore”, Rama bën njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka njoftuar qytetarët shqiptarë që ndodhen në Greqi me leje 90 ditore, që nuk...

COVID-19/ Mjekët shqiptarë nisin punën në spitalin e Brescia-s

10 mjekët shqiptarë që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar punën ditën e sotme në spitalin e Brescia-s. Ndërsa 20 infermierët mësohet...

Ditë e zezë për Greqinë/Ja sa persona ndërruan jetë brenda 24 orëve të fundit

Një lajm i keq vjen nga Greqia, teksa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 7 persona, duke e çuar në 49...

“Fundi i epidemisë është larg”/ OBSH: Kjo do të jetë një betejë e gjatë

Koronavirusi vijon të marrë me mijëra jetë njerëzish dita ditës. Ekspertë nga e gjithë bota po punojnë për gjetjen e një vaksine që do...

Soreca video-konferencë me Bashën: Duhet monitorim i opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca ditën e sotme ka zhvilluar një video-konferencë me Kryetarin e PD-së Lulzim Basha. Soreca ka zbardhur bisedën, teksa...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT