E enjte, 17 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Trondit ekipi i mjekëve në Japoni: Ruani distancimin social, do humbasim mbi 400 mijë njerëz

Nëse nuk merren masat për distancimin social të personave, atëherë në Japoni numri i të vdekurve do të kapë shifra të frikshme.

Në një media lokale në Japoni është dhënë alarmi se nëse tolerohet me masat, numri i të vdekurve nga koronavirusi në vend mund të mbërrijë mbi 400 mijë njerëz.

Mediat lokale i janë referuar asaj që e quajnë “projeksion të Ministrisë së Shëndetësisë së Japonisë”. Një ekip i Ministrisë që studion grupe të sëmundjes, vlerësoi se raste serioze që kanë nevojë për ndërhyrje në ventilator mund të arrijnë në 850.000.

Parashikimet bazohen në hulumtime nga profesori i Universitetit Hokkaido, Hiroshi Nishiura, një ekspert i sëmundjeve infektive, që drejton punën e qeverisë vendore në këtë shpërthim të virusit.

Gjithsesi, Ministria e Shëndetësisë japoneze nuk ka konfirmuar në mënyrë zyrtare raportin në fjalë. Administrata e kryeministrit Shinzo Abe, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, e ndersa apeli i hapur vlen për të gjithë qytetarët që të shmangin grumbullimet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...