E shtunë, 21 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

Tritan Kalo jep mesazhin e fuqishëm

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo, ka përcjellë një urim e njëkohësisht ka këshilluar besimtarët myslimanë në nisje të muajit të Ramazanit. Në këto kohë pandemie, ku rastet e infeksioneve po njohin një trend rritës, mjeku vë në dukje se me rëndësi mbetet informimi dhe formimi.

Për mjekun, informimi lidhet me përkujdesjen ndaj shëndetit, në sfidën ndaj koronavirusit. Si dhe formimi i një kulture të përgjithshme mjekësore, për tu mbrojtur nga një infeksion i tillë. Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 15 raste të reja të prekur me koronavirus. Covid-19 deri më tani u ka marrë jetën 27 personave, ndërsa janë shëruar 394 shtetas.

Statusi

Në këto “KOHË COVIDIANE” është një imperativ i përditshëm si informimi edhe formimi… INFORMIMI për gjithshka që lidhet me përkujdesjen ndaj shëndetit në sfidën ndaj Covid-19, si dhe FORMIMI i një kulture të përgjithshme mjeksore te publiku i gjërë për t’u mbrotjur nga një infeksion i tillë, është i kurdohershëm dhe i dykahshëm, nga vetë individët dhe nga personeli mjeksor, KU një rol të qënësishëm në këtë informim dhe formim luajnë MANTELBARDHËT… SHPRESOJ të jem duke bërë si duhet detyrimin tim moral, etik dhe profesional në këtë drejtim…Këshillat tona dhe vijimi i vetëndërgjegjësimit tuaj janë shumë të vlefshme edhe për këto 30 ditë të sakrificave e të vetpastrimit tuaj shpirtror…. MUAJ sa më të BARDHË e të LEHTË të RAMAZANIT, ju Bashkëkombas të Besimit Mysliman!!!

Lexo edhe :   Shqipëria dhe Kosova me më pak banka në raport me popullsinë

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...