E martë, 2 Mars, 2021
18 C
Tirana

Tri dëshirat e çuditshme të Sulejmanit të Madhërishëm në shtratin e vdekjes

Sulejmani i Madhërishëm i njohur gjithashtu si Ligjvënësi ishte një sundimtar i arsimuar. Ai foli 4 gjuhë: arabisht, persisht, serbisht dhe Chagatai (një formë e vjetër e turqishtes). Ai erdhi në pushtet kur ishte 26 vjeç, dhe sundimi i tij zgjati 46 vjet.

Para vdekjes së tij, Sulltan Sulejmani thirri besimtarët dhe diktoi tre dëshirat e tij të fundit: Dëshira e parë e tij ishte që mjekët e tij të mbanin trupin e tij në funeral.

Dëshira e tij e dytë ishte që monedhat e arit dhe gurët e tjerë të çmuar të hidhen. Dhe, dëshira e tij e tretë ishte të ja varin duart jashtë arkivolit, në mënyrë që të gjithë t’i shikonin.

Kur komandanti i përgjithshëm, i hutuar nga ajo që dëgjoi, pyeti për arsyen e dëshirave të tilla, Sulejman shpjegoi:

Unë dua që mjekët më të mirë të mbajnë trupin e tij të vdekur, në mënyrë që të gjithë të shohin se edhe ata janë të pafuqishëm përballë vdekjes.

Hidheni tërë arin që kam mbledhur gjatë gjithë jetës sime, në mënyrë që të gjithë të shohin se gjithçka që kemi fituar mbetet në këtë botë.

Lërini duart e mia të varen jashtë arkivolit, në mënyrë që të gjithë ta shohin që edhe Sulejmani i Madhërishëm po e lë botën me duar boshe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Grenell sulmon Kurtin: Është anti-amerikan

Ish-i dërguari i Administratës së Donald Trump, Richard Grenell, ka reaguar pas qëndrimit të fundit të Albin Kurit rreth vendosjes së Ambasadës së Kosovës...

A është një makinë elektrike më e mirë për planetin?

Nga: Benjamin Plackett “Live Science” Cili është më i mirë për Tokën: një automjet elektrik aponjë automjet me karburant? Përgjigja për këtë pyetje mund të...

Arbitri mbylli ndeshjen, VAR ndërhyn dhe ndryshon rezultatin në minutën e 101

Një episod tejet i veçantë është regjistruar në kampionatit danez, në ndeshjen mes Kobenhagenit dhe Arahus. Ndeshja u mbyll në një barazim spektakolar 3-3, me...

Përshtypje nga takimi me 90-vjeçarin Gorbaçov dhe historia e Katovicës

Nga: Shpëtim Nazarko Kohë pas takimit me Gorbacovin në Terni të Italisë, shefi i Sant Egidios, Imzot Vincenzo Palia, më tregoi një copëz tjetër që...

Iu gjetën 250 mijë euro dhe 16 mln lekë, gjykata liron mjekun Edvin Prifti

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit dhe Korrupsionit, (GJKKO) ka liruar mjekun kardiolog të QSUT-së, Edvin Prifti. Apeli ka shfuqizuar vendimin e mëparshëm atë...