E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Tre raste me infektime, Kina mbyll qytetin me më shumë se një milion banorë

Një qytet në Kinën qendrore ka hyrë në izolim, për të frenuar përhapjen e Covid-19, sipas autoriteteve lokale. Qeveria komunale e Yuzhou, provinca Henan tha se të gjithë 1.2 milion banorët do të kufizohen në shtëpitë e tyre, pasi vetëm dy raste asimptomatike u raportuan të dielën. Një infeksion i tretë lokal asimptomatik u identifikua të hënën, shtoi qeveria.

Me përjashtim të shërbimeve thelbësore si supermarketet, të gjitha objektet publike duke përfshirë shkollat, transportin publik dhe qendrat tregtare kanë pezulluar funksionimin.

Ata që punojnë në industritë thelbësore, duke përfshirë supermarketet, prodhimin e ilaçeve dhe impiantet e energjisë, lejohen të shkojnë në punë pasi kanë paraqitur një test negativ Covid-19, tha qeveria.

Kina raportoi 108 raste të reja lokale në tre provinca të hënën, duke përfshirë 95 në provincën veriperëndimore Shaanxi, 8 në Zhejiang juglindore dhe 5 në Henan, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit (NHC).

Vendi gjithashtu raportoi 21 raste të reja lokale asimptomatike, duke përfshirë 19 në Henan dhe 2 në Shangai, tha NHC.

Që nga dhjetori, qyteti antik është përballur me shpërthimin më të madh të koronavirusit në komunitet në Kinë që nga Wuhan, epiqendra origjinale e pandemisë.

Deri më tani, më shumë se 1700 raste janë raportuar në qytet. 13 milionë banorët e Xi’an-it janë mbyllur në shtëpitë e tyre që nga 23 dhjetori. Shumë prej tyre janë dëshpëruar, pasi po u mbarojnë furnizimet thelbësore dhe nuk marrin kujdes mjekësor.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...