E martë, 14 Korrik, 2020
18 C
Tirana

Tre dekadat e tranzicionit, na penguan ta urrejmë deri në fund Enver Hoxhën

Më të lexuarat

Mbështetësit e diktatorit, që dalin ende rrugëve me pankarta në duar, duken si një specie e rrallë dhe në zhdukje. Por nostalgjikët e regjimit të Enver Hoxhës, janë ende të shumtë. Dhe jo pa arsye. 45 vitet e diktaturës, janë pasuar nga 29 vitet e një tranzicioni, që nuk ka të mbaruar. Kaosi që kemi prodhuar këto 3 dekada, me në krye klasën politike, po vazhdon që të na lërë në paradhomën e Evropës. Dhe nuk dihet edhe për sa kohë.

Pabarazia, është një tipar normal i një sistemi kapitalist. Por në Shqipëri, ajo ka marrë përmasa të frikshme. Në vitin 2019, të paktën çereku i shqiptarëve, i blenë ende ushqimet bazë me lista nëpër dyqane. Asistenca sociale, ka mbetur në kufijtë e qesharakes. Ajo nuk i garanton kurrsesi dinjitet qindra mijëra shqiptarëve, që përballen çdo ditë me mjerimin e skajshëm.

Prandaj gjen ende jehonë shprehja ironike “ishim më mirë, kur ishim më keq!”. Po për këtë arsye, krimet e tmerrshme të diktaturës, duken si diçka e largët, përballë krimeve të reja të epokës së “demokracisë”. Shqipëria ndodhet sot në një gjendje depresive. Liberalizimi i vizave, po shfrytëzohet si një mundësi për t’u arratisur nga sytë këmbët, dhe jo për të lëvizur nëpër Evropë, si çdo qytetar tjetër i këtij kontinenti.

Ndërsa e ka katandisur popullin në këtë derexhe, politika e ka gjithmonë gati justifikimin: Fajin e ka Saliu, Iliri, Rilindja… apo Evropa, që na bën “kokë turku” për hallet e veta. Në 3 dekada, ne shpërdoruam shanset që na ofroi demokracia dhe liria. Dhe fatkeqësisht, sot jo të gjithë e kujtojnë me neveri dhe përbuzje diktatorin./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Moti bën kthesën e madhe për nesër, priten reshje shiu

Dita e martë do të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në zhvillim. Në mesditë, vranësirat do të pasohen nga reshje shiu të karakterit...

“Jam ende e dashuruar”, Dafina Zeqiri shuan heshtjen

Këngëtarja Dafina Zeqiri tregoi mbrëmjen e sotme në “Në Kurthin e Piter Pan” se është ende e dashuruar, por pa treguar se me kë. Ajo...

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...