E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

“Trashëgimtari i Darvinit” vdes në moshën 92-vjeçare

Edward Osborne Wilson, një nga natyralistët dhe konservatorët kryesorë në botë, ka vdekur në moshën 92-vjeçare. Wilson ishte një biolog dhe profesor i vlerësuar me çmime në universitetet e Harvardit dhe Duke, dhe mori pseudonimin e trashëgimtarit natyror të Charles Darwin.

Ai u specializua në studimin e milingonave dhe ekosistemeve, dhe bëri fushatë për të ndaluar rënien e shpejtë globale të biodiversitetit. Edward Osborne Wilson vdiq të dielën në Burlington, Massachusetts, tha EO Wilson Biodiversity Foundation.

Asnjë shkak për vdekjen e tij nuk është dhënë, por fondacioni tha se një nderim për jetën e tij ishte planifikuar për vitin 2022.

I lindur në Birmingham, Alabama, në vitin 1929, EO Wilson tha se ai zhvilloi një interes për botën natyrore që në moshë të re. Pasi një pendë peshku i preu syrin gjatë një aksidenti peshkimi, shikimi i tij në rreze të gjatë u dëmtua dhe ai zgjodhi të fokusohej në krijesa më të vogla pasi mund t’i studionte ato nga afër.

Në moshën 13-vjeçare ai u vlerësua me zbulimin e kolonisë së parë të milingonave të importuara në SHBA, sipas Harvard Gazette.

Më vonë studioi në Universitetin e Alabamës dhe përfundoi doktoraturën në Harvard, ku dha mësim për disa dekada.

Gjatë karrierës së tij ai zbuloi më shumë se 400 lloje milingonash, dhe vërtetoi se milingonat përdorin ekskrecione të feromonit për të komunikuar me njëra-tjetrën.

EO Wilson aplikoi studimin e tij të milingonave tek organizmat e tjerë, duke përfshirë njerëzit.

Një nga librat e tij më të diskutueshëm ishte Sociobiology: The New Synthesis, i cili argumentonte se e gjithë sjellja njerëzore ishte produkt i paracaktimit gjenetik, jo i përvojave të mësuara. Botuar në vitin 1975, ai tërhoqi kritika të shumta, me disa që e akuzuan atë për racizëm dhe seksizëm.

Libri i tij i vitit 1978 On Human Nature, i cili fitoi një çmim Pulitzer, shtjelloi këtë lidhje midis biologjisë dhe sjelljes njerëzore, duke trajtuar fusha të tjera si seksi dhe morali.

Ai gjithashtu besonte se shkenca dhe feja “duhet të bashkohen për të shpëtuar krijimin” dhe botoi një seri letrash drejtuar një Baptisti imagjinar, duke bërë thirrje për një aleancë për të ruajtur ekosistemin e Tokës.

Wilson ishte i rëndësishëm në nisjen e Enciklopedisë së Jetës, një bazë të dhënash falas në internet që dokumenton 1.9 milionë speciet në Tokë të njohura nga shkenca.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...