E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

‘Transporti urban do jetë viktima e radhës’, mjeku shqiptar: Shifrat në rritje

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Nëse numri i të infektuarve do të rritet me shpejtësi, transporti urban do të jetë viktima e radhës. Kështu është shprehur epidemiologu Dritan Ulqinaku, në një intervistë për Euronews Albania, ndërsa bëri një pasqyrë të përgjithshme të situatës në vend. Ai fajësoi qytetarët për mos ndërgjegjësim, e kjo reflektohet edhe në rritjen e të infektuarve.

“Nëse në autobus 100% e personave janë me maskë, nuk ka asnjë problem. Por mënyra e maskës që ne bëjmë shpesh herë duke e rrotulluar rreth gushës, sesa duke mbrojtur hundën dhe gojën, e bën sjelljen tonë të rrezikshme. Shtrëngimi i masave është kur është e pamundur që të arrihet në rrugë të tjera. Transporti urban absolutisht që do të jetë viktima e radhës, nëse shifrat do të kenë këtë trend”, u shpreh mjeku.

“Ne gjithmonë shpresojmë që të arrijmë të stabilizojmë kurbën. Faktikisht faktet janë kokëforta dhe shifrat vijojnë të rriten. Ne vazhdojmë që të kemi sjellje të dëmshme dhe për rrjedhojë shifrat vijojnë të rriten, që do të thotë që ndoshta masat do të vijnë duke u shtrënguar më tepër, nëse këto shifra vijojnë të rriten”, u shpreh ai.

Lexo edhe :   Sa i ngjashëm është Covid-19 me të ftohurën e zakonshme?

Sipas tij, kjo situatë do të sjellë edhe shtrëngim të masave. “Gjithmonë është një balancë midis numrit të rinj të të infektuarve, kapaciteteve spitalore dhe masave shtrënguese. Nëse kapacitetet spitalore do të vijnë duke u reduktuar dhe numri i infektuarve do të rritet, patjetër që masat do të vijnë duke u shtrënguar. Do vazhdohet me kufizime të mëtejshme, nuk e kam targetin që t’i them”, tha ai më tej.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...