E enjte, 9 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Trajneri i Fiorentinës lëshon alarmin për lojtarët e tij të infektuar: Nuk stërviten dot

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Klubi i Fiorentinës ka qenë një nga më të goditurit në Itali, me disa futbollistë e pjesëtarë të stafit që janë identifikuar si të infektuar me COVID-19. Të gjithë tashmë rezultojnë negativë, por ky infeksion do të ketë pasoja të mëdha në klub pasi këta lojtarë që janë ndeshur me të, e potencialisht ata që mund të përballen në të ardhmen me virusin, rrezikojnë seriozisht jetën.

Këtë e ka shpjeguar Giuseppe Iachini, trajneri i skuadrës së qytetit të Firences, duke paralajmëruar se rifillimi i aktiviteteve do të ishte shumë i ngadaltë dhe i kujdesshëm për futbollistët e tij.

“Rikthimi në stërvitje? Pikë së pari nuk do të ketë mënyrë që të stërvitesh si zakonisht, por duhet bërë me grupe shumë të vogla. Lojtarët që kanë pasur virusin, apo e kanë kaluar pa shenja, rezultojnë të shfaqin edhe disa problematika. Nuk do të mund të stërviten me ritme të larta, me intensitet si atletët. Është zbuluar se infeksioni prek venat, rrezikohet zemra e rrezikohet tromboza. Duhen bërë verifikime, kontrolle nëse mund të luajnë e tampone.

Tani po hap një temë se mendoj se do të krijohen shumë probleme. Do të duhet të stërviten maksimumi tre lojtarë bashkë, qendrat sportive duhet të kenë më shumë dhoma, duke mbajtur maksimumi tre atletë në dhomat e zhveshjeve. Nuk e di se sa janë me këto karakteristika në Itali. Pastaj lojtarët dhe stafi duhet të qëndrojnë të izoluar në hotel për 45 ditë, pa mundësinë që ndonjë të hyjë apo të dalë, ndërsa shkohet në fushë me një autobus të dezinfektuar. Kjo është mënrya se si duhet vepruar në javët e para.

Skuadrat e Veriut të Italisë nuk do të mund të qëndrojnë në qendrat e tyre sportive, duhet të transferohen, duhet të gjehen stadiume për të luajtur ndeshjet e tyre. Këto çështje i takojnë personave të tjerë, por nuk mendoj se jemi në kushtet e stërvitjes ideale”, tha ai duke zbuluar problemet me të cilat përballej klubi i tij në këtë moment.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Rivaldo: Lautaro nuk bën punë, Neymar të rikthehet tek Barcelona

Rivaldo preferon rikthimin e Neymar tek skuadra e Barcelonës, përpara blerjes së sulmuesit të Interit, Lautaro Martinez. Ai beson se është koha që që Barcelona...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Do të shkoni nesër në plazh? Temperatura të larta deri në 35 gradë

Sot pasdite (e enjte, dt. 09) dhe nesër (e premte, dt. 10) nuk priten reshje. TEMPERATURAT Nesër (e premte, dt. 10) temperaturat minimale dhe maksimale të...

Deputetët nuk e votojnë rezolutën e Osmanit për shkarkimin e Rakic

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk e kanë votuar rezolutën e propozuar nga kryeparlamentarja, Vjosa Osmani, për shkarkimin e zv/kryeministrit Goran Rakic. Pas propozimit të...

Turizmi “shpresa” e ekonomisë/ Beqaj: E premtja dhe e hëna të jenë pushim

Aktualisht ekonomia shqiptare nuk është në ditët e saj më të mira, kjo për shkak të pandemisë. Por ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, tanimë...