E martë, 27 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Tragjikomedia e propagandës për integrim europian!

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

Nga Artan Fuga

Çfarë mjerimi të mash trosh duke thënë se Shqipëria paska marrë “ok” për të hapur negociatat! Dhe përse? Sepse ndonjë teknicien i parruar nga ata që janë në ikje e sipër, për politesë, thotë ndonjë fjalë të mirë në varrim!

Për shkak të politikave të mbrapshta në ekonomi, arsim, media, kulturë, shkencë, drejtësi, kudo, ne nuk na qasin në fshat, këta duan të martohen edhe me gocën e priftit!

Këta bëjnë edhe priftin me barrë! Lëre pastaj se çfarë i bëjnë gocës së priftit!

Eh, jo, jo!

Këta, që thonë se do të hapen negociatat, janë të vetmit fajtorë që Shqipëria sot është e përjashtuar jo nga BE, por edhe nga kultura dhe civilizimi i sotëm europian.

Janë edhe komikë të mëdhenj në paradokset idiote që paraqesin nëpër panele televizive!

Shihini!

Nuk kemi Parlament legjitim, nuk kemi gjykata, nuk bëjmë dot zgjedhje, por ama kushtet për të hapur negociatat i kemi plotësuar!

Kërkojmë negociatorë të huaj si në kohën e Princ Vidit, apo vitin 1997, këta thonë kemi bërë detyrat e shtëpisë!

Me lot, me lot!

Shqiptarët marrin arratinë nga vendi i tyre me numrin më të madh të kërkesave për azil në Europë, ja pra, a nuk po shkojmë në Bashkimin Europian???

Me lot, me lot!

Tellalli i hap negociatat, kurse shtetet europiane deklarojnë se as nuk duan të na shohin në horizontet e tyre! E çfarë rëndësie ka vendimi i vërtetë, rëndësi ka propaganda!

Me lot, me lot!

Kemi bërë progres për në Bashkimin Europian, bërtasin, ndërkohë raportet për ekonominë, korrupsionin, të drejtat e njeriut, arsimin, shkencën, kulturën, mediat, nxijnë, nxijnë sa të vjen turp! Bëjnë sikur mërziten që Europa na tre gon vendin, por shkakun e gjejmë te populizmat dhe nacionalizmat europiane! A thua se këto nacionalizma nuk krijohen pikërisht se ka vende si ne me politika vagabonde, që Europa ruhet t’i ketë në gjirin e saj pa ardhur në rrugën e Zotit!

Këta janë argumenti, pikërisht edhe për ngjalljen e nacionalizmave dhe populizmave në BE!

Me lot, me lot!

Thonë se duan integrimin europian, pikërisht atë nuk duan sepse kanë krijuar ekonomi monopoliste dhe tregun shqiptar e duan për vete dhe miqtë e tyre!

Këta krenohen edhe kur BE europiana dërgon policët e vet për të ruajtur kufijtë tanë! E quajnë integrimi europian!

Me lot, me lot, tani do të na dërgojnë edhe berberë, shoferë taksie, roje institucionesh sepse për asgjë nuk kanë besim te ne!

Na kanë nxjerrë bojën! Te gjitha pikat turistike monumentale kulturore jashtë standardit, këta krenohen se ka turistë, a thua se edhe diellin dhe ujin e bekuar të detit janë këta që na e kanë dhuruar! Kam parë nëpër dyqane që një palë atlete importi kushtojnë 230 euro në Tiranë, Durrës, Korçë a gjetiu! Sa të blesh 7 ose 8 palë këpucë lëkure në çdo vend europiano-perëndimor!

Me lot, me lot!

Me lot, me lot, por sa për të qeshur edhe për të qarë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

7 mësues me Covid, mbyllet shkolla 9-vjeçare në Korçë

7 mësues të shkollës 9 vjeçare “Sotir Gurra”, në Korçë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Mësohet se shkolla është mbyllur deri në një vendim...

Koronavirusi i merr jetën mjekut 64-vjeçar nga Lushnja

Ministria e Shëndetësisë raportoi ditën e sotme se 7 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në vendin tonë. Mes qytetarëve që kanë ndërruar...

I shtoi 20 vota PDIU-së, dënohet pas 3 vitesh numëruesja e votave në Kavajë

Tre vjet pas përfundimit të zgjedhjeve Gjykata e Kavajës ka përfunduar në qershor pa shumë zhurmë një prej çështjeve të ngritura pas denoncimit të...

Veliaj: Basha dhe Kryemadhi nuk ndërtuan një shkollë në mandatin e tyre

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj deklaroi se kritikat e kreut të PD-së Lulzim Basha dhe kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi janë adresime...

Në kontakt me një të infektuar me koronavirus, Lavrov anulon vizitën në Ballkan

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka anuluar vizitën e tij në Ballkan, pasi ka qenë në kontakt me një person të infektuar me...