E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

Tragjedia e 26 nëntorit/ Kalaja kujton momentin drithërues: E pashë me sytë e mi

Gazetari dhe aktivisti i shoqërisë civile Aulon Kalaja shprehet se në momentin që vendi u godit nga tërmeti i 26 nëntorit, ai u nis drejt Thumanës, aty ku 22 persona u nxorën të pajetë nga rrënojat.

I ftuar në “Report TV”, Kalaja kujton momentin tronditës kur gjyshja vdiq nën rrënoja për të shpëtuar nipin e saj të vogël.

“Një nënë me mbiemrin Vata që shpëtoi nipin e vetë e kam parë me sytë e mi kanë qenë momente të vështira. Kisha miqtë e mi atje, se jam nga ajo zonë dhe u nisa direkt nga Tirana. Nuk e dinim rrezikun, ne hymë tek dy pallatet, aty kam parë edhe djalin dhe i kemi dhënë një dorë të shpëtojë. Nëna që mbrojti nipin humbi jetën, se e mbuloi me trupin e vet. Kjo tregon dhe forcën e nënave shqiptare”, tha Aulon Kalaja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...