E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

“Tragjedi në Pakistan” Ortekët e borës varrosin shtëpitë, 71 viktima (FOTO)

“71 të vdekur dhe shumë të plagosur”, ky është bilanci tragjik pas rënies së disa ortekëve në Pakistan, në luginën Neelum, në afërsi të Kashmirit, ditën e djeshme.

Sipas autoriteteve vendase lugina në fillim është përfshirë nga reshjet intensive të dëborës dhe më pas nga ortekë bore, të cilat kanë varrosur shumë shtëpi.

Shumica e viktimave kanë qenë nëpër shtëpitë e tyre. Bora intensive i ka gjetur të papërgatitur për goditjen fatale, ortekët. Ata e kanë pasur të pamundur të largohen nga banesat, shkruan Cnn, përcjell Tirana Today.

Autoritetet vendase janë vënë në lëvizje dhe kanë arritur që të transportojnë një pjesë të të plagosurve me helikopter në spitalin më të afërt në Muzaffarabad.

Sipas CNN deri tani janë të paktën 71 të vdekur dhe 53 të plagosur. Pritet që në ditët në vijim të rritet numra i viktimave, pasi ende shumë banorë janë nën dëborë.

Kryeministri Pakistanez Imran Khan tha se ka vënë në lëvizje ushtrinë dhe forcat e kërkim-shpëtimit dhe çdo agjenci tjetër në dispozicion për të shpëtuar banorët.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...