E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Tradhti e lartë/ Ish-Presidenti merr dënimin ekstrem

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Një gjykatë speciale në Pakistan gjeti fajtor ish-Presidentin dhe sundimtarin ushtarak Pervez Musharraf për tradhti të lartë dhe e dënoi atë me vdekje. Kjo është hera e parë që një diktator ushtarak gjykohet dhe dënohet nga një gjykatë pakistaneze.

Musharraf, i cili aktualisht po trajtohet në një spital të Dubai, erdhi në pushtet përmes një grushti ushtarak në vitin 1999. Veprimet e tij u përligjën fillimisht nga gjykatat e më pas parlamenti. Por shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në vitin 2007 bëri që ndaj tij të ngriheshin akuza.

Çështja ndaj Pervez Musharrafit është zvarritur nëpër gjykata që nga viti 2014, kohë që daton me ngritjen e akuzave ndaj tij. Në vitin 2016 ai u lejua të largohej nga vendi për trajtim mjekësor, falë asaj që besohet se ishte presion i ushtrisë së fuqishme të vendit.

Organet e drejtësisë së Pakistanit i kërkuan disa herë Pervez Musharrafit të kthehej për të dëshmuar. Por ish-presidenti përmendte gjendjen shëndetësore si arsye për të mos u kthyer.

Në fillim të këtij muaji nga një spital në Dubai Musharrafi shprehu mosbesim ndaj procesit gjyqësor duke thënë se po viktimizohej.

Partitë kryesore të opozitës në vend e përshëndetën vendimin e gjykatës duke e cilësuar si një mburojë kundër çdo grushti shteti në të ardhmen. Më shumë se gjysmën se ekzistencës së tij si shtet Pakistani e ka kaluar nën sundumin e drejtpërdrejtë ushtarak, shkruan “Voa”.

Lexo edhe :   Meta i ashpër: Detyra ime është 25 prilli, favorizoj rrëzimin e çdo tiranie

Bilawal Bhutto Zardari, udhëheqës i Partisë Popullore të opozitës dhe djali i ish-Kryeministres së vrarë Benazir Bhutto, shkruant në rrjetin social Tëitter “demokracia është hakmarrja më e mirë”.

Qeveria, e cila shihet si e afërt me ushtrinë, nuk ka bërë ende një deklaratë zyrtare. Megjithatë një nga ministrat e kabinetit qeverisës shprehu rezerva lidhur me vendimin.

Lexo edhe :   Falsifikoi dokumentet, GJKKO dënon me 6 muaj burg ish-gjyqtarin Daci

“Ne duhet të bashkojmë vendin. Përse të merren vendime që e përçajnë vendin dhe institucionet?!”, shkrunate Fawad Chaudhry, ministër për Shkencën dhe Teknologjinë.

Analistët politikë thonë se zbatimi i dënimit mund të mos jetë i lehtë në një vend ku ushtria ende konsiderohet si institucioni më i fuqishëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...