E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Tornadoja godet Kentakin e SHBA-së, dyshohet për të paktën 100 të vdekur

Numri i të vdekurve nga tornadot e fuqishëm që shkatërruan qytete në Kentaki ka të ngjarë të kalojë 100, thotë guvernatori, pasi shpresa për të gjetur të mbijetuar zbehet.

Andy Beshear tha se kjo ishte ngjarja më shkatërruese e tornados në historinë e shtetit, me të paktën 80 vdekje të konfirmuara.

Presidenti Joe Biden ka shpallur një fatkeqësi të madhe federale në Kentaki, dhe ka urdhëruar që ndihma federale të vihet në dispozicion për zonat më të goditura.

Punonjësit e shpëtimit kërkuan mbeturinat për të mbijetuarit, ndërsa ekipet shpërndanë ujë dhe gjeneratorë për banorët. Më shumë se 300 anëtarë të Gardës Kombëtare po shkonin derë më derë, dhe po largonin mbeturinat.

Dëshmitari okular: “Nuk e di se si mund të kishte jetuar dikush”

“Ne jemi ende duke shpresuar ndërsa shkojmë përpara për disa mrekulli për të gjetur më shumë njerëz”, tha guvernatori gjatë një vizite në qytetin e Mayfield, një nga më të goditurit.

Megjithatë, askush nuk është gjetur i gjallë që nga mëngjesi i së shtunës. Beshear tha se një tornado kishte shkatërruar vende përgjatë rrugës së tij prej 365 km. Mijëra njerëzve u janë shkatërruar shtëpitë e tyre, edhe pse numri i saktë nuk ishte ende i qartë.

Më parë, stuhia më e gjatë që një tornado kishte udhëtuar përgjatë tokës në SHBA ishte një stuhi prej 219 miljesh në Misuri në mars 1925 që mori 695 jetë. Ngjarje të tilla madhore jashtë muajve të pranverës dhe verës janë jashtëzakonisht të rralla.

Në Mayfield, stacioni i zjarrit dhe bashkia u rrafshuan. “Tetë vdekje u konfirmuan në një fabrikë qirinjsh që u godit kur 110 punonjës besohej se ishin brenda”, tha një zëdhënës i kompanisë për agjencinë e lajmeve “Reuters”. Tetë persona të tjerë ishin ende të zhdukur.

Lexo edhe :   Ndërron jetë njeriu më i vjetër në SHBA, vdes në moshën 115-vjeçare

Kyanna Parsons Perez, një punëtore e fabrikës që bëri një lutje të dëshpëruar për ndihmë në Facebook nga nën rrënojat, i tha “BBC”-së se bizneset e tjera ishin mbyllur për stuhinë dhe stafi atje nuk duhet të kishte qenë në punë.

Lexo edhe :   Kur do të eliminohet Berisha?

Në Illinois, gjashtë persona u vranë në një magazinë të shembur të Amazon në Edwardsville dhe të tjerë rezultuan të zhdukur. Katër vdekje u konfirmuan në Tenesi ndërsa dy persona u vranë në Arkansas, njëri prej tyre në një azile pleqsh pasi u shemb pjesërisht. Një vdekje u konfirmua në Misuri.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...