Torino 1-2 Inter/ Interi fiton me ankth në të 85-ën dhe ëndërron

Lautaro Martinez shënoi një gol të shkëlqyer, të vonë për të zgjatur serinë e fitoreve të Interit në tetë dhe për të çuar ekipin e tij nëntë pikë përpara me një fitore 2-1 ndaj Torinos të rrezik për rënie nga kategoria në Stadio Olimpico Grande Torino.

Në pjesën e parë brojtësi i Torinos, Lyanco goditi shtyllën me një goditje dënimi jashtëzakonisht të bukur nga një goditje e lirë në atë që ishte shansi i vetëm i vërtetë i pjesës së parë.

Romelu Lukaku kaloi Interin para në minutën e 62-të nga pika e bardhë pas një ndërhyrjeje të gabuar kundër Lautaro Martinezit nga mbrojtësi Armando Izzo.

Antonio Sanabria shënoi golin e barazimit pas një goditjeje këndi, vetëm hera e tretë që Interi ka pësuar në 10 ndeshjet e fundit të kampionatit – një gol i dhënë pas një verifikimi nga VAR.

Argjentinasi Martinez drejtoi në mënyrë të shkëlqyeshme drejt rrjetës krosimin e zëvendësuesit Alexis Sanchez pesë minuta para fundit për t’i dhënë skuadrës së Antonio Kontes atë që mund të rezultojë një fitore e rëndësishme në garën për titull në Serie A.

Interi është ngjitur në 65 pikë pas ndeshjes së 12-të radhazi si të pamposhtur, nëntë pikë më shumë, edhe pse Milani, i dyti, mund të ngushtojë diferencën sërish në gjashtë pikë nëse mund Napolin në mbrëmje.

Torino në vështirësi mbetet në vendin e 18-të me 20 pikë, dy larg nga Cagliari më lart, por me një lojë më pak .