E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Toka nuk gjen qetësi/ Pas Shqipërisë, tërmeti i fortë godet Greqinë

Jo vetëm në Shqipëri janë ndjerë lëkundje të forta tërmeti, por edhe në Greqi. Një tërmet i fortë ‘ka zgjuar’ Lefkadën mëngjesin e sotëm. Mediat greke shkruajnë se tërmeti ishte me magnitudë 4.1 në shkallën Rihter, sipas matjes përfundimtare të Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës.

Lëkundjet u regjistruan në orën 8 e 10 me kohën lokale, dhe epiqendra ishte 14 km në jug-perëndim të Lefkadas (Greqi). Thellësia e tërmetit ishte 10 km.

Gjatë mesnatës, një lëkundje e fortë tërmeti është ndjerë edhe në vendin tonë. Sipas njoftimit zyrtar nga Ministria, tërmeti ishte me magnitudë 4.5 të shkallës rihter, me thellësi 20 km në veriperëndim të qytetit Cërrik.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...