E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Tkurrja PD ’17 dhe tkurrja LSI ’21, dy fitore të PS-së

Nga Eduard Zaloshnja

Edhe nëse ndodh që rinumërimi/rivlersimi/rivotimi në qarqet Berat e Durrës (ku numërimi i votave u mbyll me foto-finish) prodhon 2 mandate parlamentare për LSI-në, tabloja e zgjedhjeve të 25 prillit fare pak ndryshon – PS mbetet me të paktën 72+3 vota në Kuvend, për të krijuar/mbështetur qeverinë.

Në thelb të kësaj tabloje zgjedhore, qendron fakti se LSI-ja pësoi një tkurrrje dramatike më 25 prill – nga 19 mandate parlamentare që kishte, zbriti në 4 mandate (ose 6, nëse bën vaki që t’i shtohet një në Berat e një në Durrës nga rinumërimi/rivlersimi/rivotimi).

Para katër vjetësh, ishte tkurrja dramatike e PD-së dhe sateliteve të saj, që prodhuan një tablo të ngjashme. Nga 57 mandate parlamentare që kishin patur ato më 2013, zbritën në 43 mandate parlamentare. Gjë që i dha mundësi PS-së të kishte 74+4 vota në Kuvend, për të krijuar/mbështetur qeverinë.

Në të dyja këto zgjedhje kyçe për rikonfirmimin e Ramës si kryeministër, PS-ja mori më pak se 49% të votës popullore, por siguroi mbi 55% mbështetje në Kuvend, falë dy gafave strategjike të Lulzim Bashës.

Më 17 maj të 2017-ës, Basha bëri një marrëveshje me Ramën, në të cilën u caktua data e zgjedhjeve më 25 qershor. Ai caktim nuk lejoi krijimin e koalicioneve para-zgjedhore, sepse nuk përmbushej afati për krijimin e tyre, sipas kodit elektoral në fuqi në atë kohë. Objektivi i Ramës ishte që PD-ja dhe satelitet e saj të garonin veçmas LSI-së. Dhe rezultati ishte që, duke qenë të ndara partitë opozitare, nuk arritën të merrnin 71 mandate…

Kur e tërhoqi zvarrë të gjithë opozitën jashtë parlamentit më 20 shkurt 2019, Basha harroi se Kushtetuta nuk mund të ndryshohet dot pa 2/3 e votave në Kuvend dhe kodi elektoral nuk mund të ndryshohet pa 3/5 e votave. Dhe nëse opozita do të kishte ndëjtur në Kuvend, “inxhinieri elektoral” Gjiknuri nuk do ta kishte qendisur dot ndryshimin e Kushtetutën dhe kodit elektoral, me formulën që nuk lejonte koalicione shumë-listore para-zgjedhore. Sepse para djegjes së mandateve nga opozita, PS-ja nuk kishte as 3/5 e votave në Kuvend.

Lexo edhe :   Kadilli: Basha dhe Berisha nuk kanë çfarë t'i ofrojnë më Partisë Demokratike
Lexo edhe :   Kadilli: Basha dhe Berisha nuk kanë çfarë t'i ofrojnë më Partisë Demokratike

Dhe si rrjedhojë, më 25 prill 2021, ishte tkurrja dramatike e LSI-së, së veçuar nga PD-ja, që i dha mundësinë PS-së ta sigurojë shumicën e mandateve parlamentare…. /shqiptarja.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...