E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

Tjetër rekord viktimash nga Covid-19 në Shqipëri

Shqipëria regjistron sërish shifra të larta sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë informon se 744 persona rezultuan pozitivë.

Rezultatet e të infektuarve vijnë nga kryerja e 2.505 testeve, prej të cilave 410 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Ndërkohë, 19 qytetarë nuk arritën ta fitonin betejën me virusin, një shifër rekord që nga fillimi i pandemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

307 raste në Tiranë, 85 në Fier, 44 në Lushnje, 39 në Kavajë, 34 në Elbasan, 33 në Shkodër, 32 në Durrës, 29 në Vlorë, nga 24 raste në Korçë, Gjirokastër, 19 në Përmet, 14 në Lezhë, 11 në Berat, 8 në Malësi e Madhe, nga 7 raste në Kuçovë, Skrapar, nga 6 raste në Mat, Tepelenë, nga 5 raste në Mallakastër, Pogradec, 4 në Kolonjë, 1 në Devoll.

Viktima – Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 19 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 7 qytetar nga Tirana, 2 qytetare nga Elbasani, 2 qytetar nga Saranda 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Korca, 1 qytetare nga Pogradeci, 1 qytetare nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Shijaku, të moshave 59 vjeç deri në 85 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 436 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 16.666 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë, 21 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (24 Nëntor 2020)

Lexo edhe :   Emigracion masiv, Shqipëria 6-ta e në botë për leje qëndrimi në BE

Raste të reja ditore                      744

Të shëruar ne 24 orë                    436

Të shtruar në spitale                    455

Humbje jete në 24 orë                  19

Testime ditore                          2.505

Testime totale                       177.705

Lexo edhe :   Rritet numri i viktimave në Kosovë, 294 raste të reja me koronavirus

Raste pozitive                         34.300

Raste të shëruara                   16.666

Raste Aktive                          16.899

Humbje jete                              735

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           8703

Fier               1333

Durrës          1246

Korçë             951

Shkodër         875

Vlorë             827

Elbasan         795

Lezhë            673

Berat             510

Gjirokaster    474

Kukës           362

Dibër           150

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tërmeti i fuqishëm prej 7 ballësh trondit Filipinet

Një tërmet i fuqishëm me magnitudëi 7.0 ballë tronditi sot pjesën e Filipineve jugore.  Thellësia e tërmetit ishte 95.8 kilometra poshtë detit, ndërsa epiqendra...

Vrau kunatën dhe e hodhi në liqen, burg përjetë për autorin (Emri)

Dashamir Xhepa, i cili akuzohet se vrau kunatën e tij dhe më pas e hodhi në liqenin e Sharrës, është dënuar me burgim të...

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/Ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...