E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Tirana dhe Durrësi nuk gjejnë qetësi, sërish lëkundje tërmeti gjatë natës

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga tërmeti i 26 nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima e qindra të plagosur, toka në Shqipëri ende nuk po gjen qetësi.

Sipas EMSC, më e larta është regjistruar me magnitudë 4.5 të shkallës rihter me epiqendër detin Adriatik, në thellësinë 10 km.

Ndërsa lëkundjet e tjera kanë qënë me magnitudë më të ulët.

Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë 22 kilometra larg nga Tirana, dhe 6 km nga Shijaku, me një thellësi prej 10 kilometrash.

Prej tërmetit të 26 nëntorit, me magnitudë 6.4, Shqipëria është përshkruar nga një aktivitet sizmik me intesitet mjaft të lartë, por që fatmirësisht nuk kanë çuar në dëme të tjera njerëzore.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...