E diel, 1 Gusht, 2021
37.5 C
Tirana

“Tinguj misteriozë dhe krijesa mitike”, shpella që po habit shkencëtarët grekë

Një vend misterioz afër Athinës vështirë se vizitohet nga dikush për shkak të shumë historive paragjykuese që tërheqin vetëm për fansat e paranormalëve.

Shpella e Davelis ndodhet në malin Pendeli, materiali i të cilit ishte përdorur për ndërtimin e Parthenonit.

Shpella është emëruar sipas një grabitësi të shekullit 19 Davelis. Ai dhe banda e tij e përdorën atë si një vend të fshehtë, dhe sipas legjendës, kishte një labirint tunelesh që çonin në shtëpinë e dukeshës, e cila ishte e dashura e tij.

Në hyrje të shpellës, është një kishë hermetike bizantine e shekullit të 12-të në shkëmb. Pak më thellë në shpellë kryheshin lutje për zotin Pan dhe mbetjet që konfirmojnë këtë mund të shihen në Muzeun Arkeologjik në Athinë.

Gdhendjet e ish- udhëtarëve, përfshirë disa shkrimtarë anglezë të 19-të dhe fillim të shekullit të 20-të, mund të shihen në një nga muret, transmeton KosovaPress.

Ka të dhëna se ushtria greke kreu operacione konfidenciale atje, gjë që e bëri shpellën të mbyllur për publikun. Ajo gjithashtu është shoqëruar me armë bërthamore, eksperimente të Luftës së Ftohtë dhe teori të shumta konspirative. Statusi i kultit iu dha kësaj shpelle në formë piramidale për shkak të larmisë së tregimeve të njerëzve që erdhën në mal për ta vizituar.

Me sa duket, ata panë ujë duke dalë nga dyshemeja lart, krijesa në formë maceje që ecnin lart, ndërsa me pajisje elektronike diçka çuditëse po ndodhte – ato fikeshin dhe nuk funksiononin. Kjo shpellë mund të shërbejë si modeli i vendosur për një film horror, pasi gjurmët e ritualeve të kulteve mund të gjenden aty.

Dimitrios Makridopoulos, i cili gjithmonë ka qenë i magjepsur nga paranormalja, ka vendosur një aparat fotografik dhe pajisje që regjistruan aktivitete të pazakonta përmes frekuencave të radios.

Pajisjet regjistruan tinguj, hije dhe karaktere të çuditshme, dhe siç thotë ai, Dimitrios ndjeu energji të çuditshme në hyrje sikur të vinte nga një botë tjetër, shkruan “Full Couch”. Ekspertët shpjegojnë se arsyeja mund të jetë magnetizmi, por vetë shkaku që ata nuk dinë ta shpjegojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...