E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Tigri prej letre i aleancës antiturke

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga: Dritan Hila

Konflikti greko-turk për Mesdheun lindor ka një arsye shumë të thjeshtë: Nëse Greqia e shtyn kufirin në 12 milje, Egjeu kthehet praktikisht në një det të brendshëm grek dhe ujëra ndërkombëtare mbesin vetëm 19%.

Edhe me 6 miljet aktuale, Greqia zotëron pothuaj 50% te tij.

Nëse vihen në zbatim hapësira 12 milje, praktikisht Turqia nuk ka det pasi në ishujt grekë që janë vetëm një hedhje guri larg brigjeve të saj, zbatohet parimi i vijës së mesit.

Gjithsesi në krah të Greqisë duket se ka dalë BE, por aleanca nuk është aq homogjene.

Më e vendosur duket Franca e cila ka nisur edhe përkrahje ushtarake.

Por fuqia franceze ka disa probleme. Së pari është larg bazave të furnizimit. Le të kujtojmë se kur Sarkozi filloi luftën për përmbysjen e Gadafit, aviacioni francez, pika e forcës e koalicionit anti, doli jashtë loje pasi nuk kishin pajisje fluturimi natën. Me një grusht mercenarësh serbë që luftonin natën, Gadafi vuri përpara kryengritësit dhe i rrethoi në Bengazi. Për mos tu turpëruar në rërat e Cirenaikës, kryetari i kohës i NATO-s i kërkoi ndihmë Obamës që të fuste në punë F16 amerikanë.

Falë atyre, Franca i shpëtoi poshtërimit. Mirëpo ushtria turke nuk është beduinët e Gadafit apo berberët e Afrikës se Zeze, por një nga ushtritë më të mira në botë që trajnohet çdo ditë në teatrot luftarake në Irak dhe Siri.

Sa i takon Gjermanisë, aleanca e saj me Greqinë (pak e dyshimtë dashuria gjermano-greke) është vetëm në letër. Gjermania e ka të ndaluar me kushtetutë pjesëmarrjen në luftëra jashtë kufijve. Rasti i Kosovës dhe Afganistanit ishte episodik dhe vetëm në funksione mbështetëse dhe jo të vijës së parë.

A do jetë gati Italia të rrezikojë ushtarët e saj në një luftë kundër një partneri tregtar si Turqia ku eksporton 10 miliardë euro dhe importon 8? Apo Gjermania e cila eksporton 20 miliardë dhe importon 10?

Lexo edhe :   Situatë kritike me koronavirusin, Athina drejt mbylljes
Lexo edhe :   Detajet/ Pas Ramës, dy politikanët e njohur takojnë Erdoganin në Turqi (FOTO)

A do jetë gati Italia të bëjë edhe njëherë lolon ku interesat franceze zbythën ato italiane në Libi? Apo të bëjë hasha investimet e veta aty, duke filluar nga FIAT, Finmekanika, farmaceutikë, kimi, elektroshtëpiake dhe përfunduar në industritë ushqimore dhe të veshjes, vlera e të cilave shkon miliarda, vetëm se Totali francez (shoqëria e hidrokarbureve me qendër në Francë që ka marrë të drejtën e shfrytëzimit të loteve greke) do ta ketë Mesdheun lindor det privat? Vështirë.

Sa i takon vendeve të tjera, nuk ka kurrfarë entuziazmi. Dhe kërcënimet e BE për sanksione, të vështira që të realizohen. Turqia është partneri i dytë preferencial i BE.

Ndaj lufta është më e largët se kurrë dhe kërkesa greke e parealizueshme.

Një Egje ku 49% zotërohet nga grekët nuk i vjen për mbarë as Rusisë, Bullgarisë apo Rumanisë që për të dalë në det të hapur, duhet të bëjnë zig-zake nëpër ishujt grekë. Ndërsa SHBA vështirë të zgjedhë anën e Greqisë. Uashingtoni ka qenë gjithmonë i matur për të marrë anë në konfliktet e sherrxhinjve të Evropës Jugore, por edhe nëse detyrohet, Turqia është një partner më i rëndë sesa Greqia në të gjitha aspektet.

Ndaj me siguri e gjitha kjo do përfundojë në një Pax Americana, ku në një moment të dytë do ndërhyjë Uashingtoni për të tërhequr zinxhirët.

Që nga krijimi i saj, Greqia është pesëfishuar në territore. Kur është mjaft është mjaft. Bota nuk mund të hyjë në luftë për hir të oreksit të pakontrolluar të fqinjëve tanë. /Dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po të vijë me antitank ajo të kalojë kufirin, çfarë do themi?”, gazetari nuk lë gjë pa thënë pas çështjes së Fjolla Morinës

Merita Karaj është gjyqtarja e cila caktoi masën e sigurisë "arrest shtëpie" për këngëtaren Fjolla Morina, e cila u kap duke kaluar kufirin me...

Me dy armë, gjykata e lë në ‘arrest shtëpie’! Zbulohet ku do qëndrojë Fjolla Morina

Këngëtarja Fjolla Morina u kap më 19 shtator në Pikën Kufitare të Morinës, me një armë zjarri pistoletë, një tjetër tip çakmaku dhe 23...

Aleksandër Lukashenko betohet ‘fshehurazi’ si president i Bjellorusisë

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë. Raportohet se betimi është bërë në fshehtësi dhe pa asnjë njoftim paraprak. Madje...

Si janë 24 orët e fundit të jetës së një të dënuari me vdekje në SHBA

Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimeve me Vdekje në SHBA (DPIC), aktualisht në burgjet amerikane ndodhen rreth 2.500 të dënuar që presin të përballen...

“Robi plaket kur don vet” , Robert Berisha së shpejti në ekran si prezantues (VIDEO)

Muzikanti i njohur Robet Berisha, kërkon të rrëmbejë një vëmendje tjetër nga publiku i tij. Me një klip prezantimi mjaft intrigues, Roberti ka zbuluar se...