E martë, 11 Gusht, 2020
22 C
Tirana

Reagojnë ‘Tifozat Kuq e Zi’: Panucci arrogant, ka bilanc të zi

Më të lexuarat

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Kthimi nga zonat bregdetare, Policia: Hiqen 34 patenta, gjobiten 154 shoferë

Policia e Shtetit bën me dije se prej orës 16:00 ka filluar kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve...

Rama: Me këtë lajm të mirë iu uroj një javë të mbarë

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook, bën me dije se sot nis puna për Tunelin e rrugës Delvinë-Kardhiq. Ky i fundit,...

Pandemia/ Epidemiologu i njohur: Lajme të mira miqtë e mi

Epidemiologu i njohur Ilir Alimehmeti përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka dhënë disa “lajme të mira” lidhur me pandeminë. Ai sqaron se virusi...

Dalin emrat/ Kush ra sot në “rrjetën” e OFL-së

Kush ka rënë ditën e sotme në “rrjetën” e OFL-së? Raportohet se Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e deklarimit të pasurisë pesë...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Hidhet shorti për raundin e parë të “Champions League”, ja cili është kundërshtari i Tiranës

Është hedhur ditën e sotme shorti për raundin e parë të ndeshjeve të kampionatit “Champions League”. Tirana do të jetë përballë skuadrës gjeorgjiane, Dinamo e...

U hodh me parashutë në Qafën e Llogarasë, 39-vjeçari përfundon në përrua

Një 39-vjeçar nga Tirana sot në Qafën e Llogarasë është hedhur me parashutë, mirëpo aventura nuk ka përfunduar mirë! Policia bën me dije se shtetasi...

1000 tonë naftë në plazhin përrallor, katastrofë ekologjike

Mijëra vullnetarë janë në garë me kohën për të përmbajtur dëmet e shkaktuara nga rrjedhja e naftës në plazhet përrallore të ishullit Mauritius të...

6 persona ndërrojnë jetë në Shqipëri! Ja sa raste të reja u regjistruan

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 6 persona në Shqipëri si pasojë e koronavirusit ndërsa...

Kombëtarja shqiptare e mbylli e fundit në grup, me vetëm 3 pikë, kompeticionin më të ri të futbollit, Ligën e Kombeve. Një bilanc i zi cilësohet ky nga tifogrupi më besnik i kombëtares “Tifozat Kuq e Zi”. Ata me anë të një reagimi në Facebook kanë sulmuar trajnerin Christian Panucci duke e quajtur arrogant me deklaratat e tij.

REAGIM PËR GJENDJEN AKTUALE NË KOMBËTAREN TONË

Kombëtarja shqiptare në futboll, përmbylli si e fundit ciklin në fazën e Ligës së Kombeve, kompeticion ky i krijuar për herë të parë këtë vit.

Përpara fillimit të këtij formati të ndeshjeve, Kombëtarja jonë bëri edhe ndryshime në stafin teknik, në mënyrë që trajneri në ardhje Christian Pannuci të familjarizohej me lojtarët dhe me vet rrethin dhe ambientin shqiptar.

Që prej ardhjes së trajnerit, para 14 muajsh (2 shtator 2017), Kombëtarja ka patur bilanc të zi.

Deklarata bombastike, plot prepotencë e arrogancë, qoftë nga trajneri qoftë nga stafi tjetër na kanë hutuar jo pak. E kemi marrë si të mirëqenë gjithë këtë situatë, meqë ishte trajner i ri, sistem i ri pune edhe natyrisht që i duhej dhënë kohë për përshtatje lojtarëve dhe ekipit.

Kanë kaluar mbi plot një vit dhe rezultatet përveç që janë negative, janë edhe për rekord (psh 4 gola në shtëpi nuk i kishim marrë për vite të tëra).

Ne jemi tifozë e natyrisht, jemi dhe te etur për suksese, por gjithashtu jemi të vetëdijshëm se duhet kohë dhe se ekipi duhet të përkrahet pikërisht kur ka vështirësi. Por sinjalet që po na jepen nuk janë aspak premtuese.

Siç thamë edhe më sipër, kemi menduar se ekipit do i duhet më shumë kohë, qoftë ajo edhe nëse sakrifikojmë formatin e Ligës së Kombeve, por me një kusht ama, që ky të ngelet si një “bonus” i dhënë nga tifozeria shqiptare për ekipin që do të na prijë e nderojë në kualifikimet për Kampionatin Europian që nisin pas 4 muajsh.

Për fat të keq, jemi dëshmitar të një ekipi që ecën pa busull, brenda të cilit duket sikur zien diçka por që askush nuk flet, që duket sikur s’ka harmoni por fshihen ta thonë, që duket sikur ka paknaqësi por që në media e mohojnë dhe që duket se shumëçka s’po ecen, por që të gjithë heshtin.

Të gjitha ekipet në një periudhë të caktuar kanë kaluar nëpër të tilla peripeci: ndërrim gjenerate, ndërrim i sistemit të lojës dhe plotësimi i ekipit përmes prurjeve të reja. Por, ajo që kemi parë gjatë këtyre ndeshjeve ka qenë dëshpëruese…

Mosimpenjim i lojtarëve, agresivitet i tejskashëm që shpesh na ka penalizuar në mes të një ndeshje dhe një trajner që eksperimenton me formacionin nëpër çdo ndeshje! Për të gjitha këto askush nuk mori përgjegjësi e as nuk denjuan të dalin publikisht ta thonin çka nuk po ecën!

Brenda pak ditësh do të mbahet edhe shorti për EURO2020, prandaj kërkojmë më tepër respekt për fanellën, më tepër respekt për tifozët dhe më tepër përgjegjshmëri përpara shqiptarëve! Qoftë trajneri, kapiteni apo lojtarët të dalin e të thonë nëse janë tejkaluar këto pengesa, e nëse jo, le të shpjegohen se ku qëndron problemi dhe bashkërisht të mundohemi ta përmirësojmë situatën përpara fillimit të kualifikimeve për Kampionatin Europian.

Tifozat Kuq e Zi

O sa mirë me qenë shqiptar!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të...

Njihuni me vendin që nuk ka pasur asnjë transmetim të koronavirusit në 100 ditët e fundit

Zelanda e Re ka arritur një rezultat të admirueshëm në menaxhimin e situatës së pandemisë. Sipas autoriteteve vendase, prej më shumë se 100 ditësh...

Ministri kosovar i Shëndetësisë paralajmëron rimbyllje të vendit

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, ka paralajmëruar se pjesë e masave të reja mund të jetë edhe mbyllja e vendit. Në një intervistë...

Kur hallet e Shkëlzenit, bëhen halle të opozitës

Nga Mero Baze Ka një hutim në radhët e një pjese të opozitës, pse gjithë bateritë e opozitës janë drejtuar mbi Ben Blushin. Fillimisht Lesi,...

​Liverpool prezanton mbrojtësin e ri grek

Futbollisti grek, Kostas Tsimikas, është mbrojtësi i ri i majtë i skuadrës së Liverpool. “Jam shumë i lumtur dhe krenar që kam ardhur në Liverpool....