E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Ti largohemi politikës së ping-pongut”, Shkëlqim Hajdari: Duhen programe konkrete dhe debate intelektuale

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari, teksa analizoi zhvilimet politike në “News 24”, dha mesazhe të qarta e po kështu apeloi që palët politike ti largohen politikës së ping-pongut e parcelave, por të dalin në ring!

Duke analizuar në detaje tërë procesin politik e duke ndjekur rrjedhën e zhvillimeve për ‘hapjen e listave’, z.Hajdari kërkoi nga politika që të ballafaqohet me programe konkrete. Ai tha se nuk është në interesin e asnjë pale që të shkatërrojë zgjedhjet, ndërsa aspirojmë të integrohemi në BE.

Sot në Komisionin e Ligjeve u vendos që të gjitha propozimet do të integrohen në një draft të vetëm, për të bërë ndryshime në sistemin zgjedhor. Deputetët do të mblidhen sërish nesër, për të miratuar ndryshimet nen për nen. Konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari, duke lënë pas tentativat e vazhdueshme të palëve, secila në interes të vetë, tha se çelësi i suksesit qëndron tek vullneti politik.

“Mediat kanë bërë me dije se opozita ka dërguar një draft në Këshillin Politik. U ra dakord që të gjitha draftet të diskutohen dhe të gjitha ndryshimet të integrohen me njëri-tjetrin. Në Parlament të shkohet me 1 draft. Kjo është reformë minimale demokratike. Listat duhet të jenë 100 për qind të hapura.

Unë mendoj se asnjë parti politike nuk është e interesuar të shkatërrohen zgjedhjet. Uroj t’i ikim politikës së kinezërive. Urojmë që shqiptarët të zgjedhin ata që duan në Parlament. Shqipëria është vend që synon integrimin në BE, dhe zgjedhje me një parti nuk duhet të ketë më. Mendoj se propozimi i z. Xhafaj ishte i drejtë, që votat të numërohen nga njerëz apolitikë”, tha Hajdari.

“Forcat politike janë të përgjegjshme, dhe shpresoj që dmth ti ikin politikës së ping-pongut dhe të pranojnë paktin se nëpërmet votës së lirë të zgjedhin nëpërmjet këtyre partive që përfaqësojnë. Mjafton që të kemi vullnet politik, për ti krijuar mundësi njerëzve dhe partitë të jenë në garë”, tha më tej z. Hajdari.

Lexo edhe :   Rama: Opinioni i Venecias i mirëpritur, por Parlamenti do votojë pa humbur kohë
Lexo edhe :   Greva/Meta apel urgjent Ramës për naftëtarët

Lidhur me deklaratën e Kreut të Shtetit, i cili ka përshëndetur zyrtarizimin e propozimit të opozitës së bashkuar në Këshillin Politik ditën e djeshme, ai tha se është plotësisht dakord me atë se çfarë ka thënë Meta.

“Duke hequr qëndrimet politike të presidentit, jam dakord me ato që thotë Kreu i Shtetit. Rama, Basha etj duhet që të dalin në politikën e ringut. Duhet të ndodhë si në vendet anglo-sanksone. Kemi fushatën presidenciale në SHBA, e kemi përballjes mes z. Donald Trump dhe Joe Biden. Duhet edhe këtu një debat, për atë se çfarë do të bëhet me shqiptarët, largimin masiv, me ekonominë etj. Shqiptarët janë të etur për të parë diskutime intelektuale mes kryeministrit dhe liderit të opozitës.

Populli shqiptar është vital. Populli shqiptar reagon kur situata nuk mban më. Gjysma e votuesve shqiptarë janë jashtë shtetit, e uroj që të kthehen në Shqipëri. Shqipëria ka nevojë që presidentin ta zgjedhë popullin”, u shpreh Hajdari.

Z. Hajdari shtoi tej se populli është vigjilent për çfarë ndodh mes palëve poltike, e ndërsa tha në zhargonin e përditshëm se populli ‘reagon aty ku nuk mban më’. “Populli te shikon në dritë të syrit dhe reagon aty ku nuk mban më. Listat do hapen. Publiku shqiptar kërkon një reformë më të thellë demokratike. Është një proces. Të gjithë ata që kanë kërkuar ringritjen e demokracisë, janë në të drejtën e tyre që të nxjerin problematikën e madhe”.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...