E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Thirrjet raciste në stadium, UEFA dënon ashpër Hungarinë

UEFA ka vendosur të dëojë Hungarinë me3 ndeshje pa prani të tifozëve, pas sjelljeve anti-sportive në sfidat e luajtura në grupet e kampionatit europian ”Euro 2020”.

UEFA hapi hetim kundrejt tifozëve hungarezë të cilët në sfidat kundër Portugalisë dhe Francës të luajtura në shtëpinë e tyre në ‘’Pushkash Arena’,’ kanë bërë thirrje raciste ndaj lojtarëve në fushë.

Gjithashtu, tifozët hungarez shpalosën në stadium banderola kundër homoseksualëve duke bërë bujë në media.

”Hungarezët janë urdhëruar të luajnë tre ndeshjet e tyre të ardhshme me dyer të mbyllura pas abuzimit racist nga mbështetësit dhe shpalosjes së pankartave homofobike në tribuna.”, shkruan Sky Sport.

Hungaria u rendit e fundit me vetëm 2 pikë në grupin F, ku bënte pjesë Franca, Gjermania dhe Portugalia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...