E mërkurë, 8 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Thellohet skandali i emërimeve/ Behar Bajri kishte pushtet për punësimin e partnereve në shtet

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

Eliminimi i biznesmenit Hekuran Billa, gjykata lë në burg Sebastian Malin

Gjykata e Apelit ka lënë në burg Sebastian Malin, një nga autorët e përfshirë në ekzekutimin e Hekuran Billës. Arrestimi i nipit të Viktor...

Gjykata e Shkodrës la në masën “detyrim paraqitje” numrin dy të grupit Bajri, Behar Bajri, duke e akuzuar vetëm për “shtrëngim me anë të kanosjes për dhënie pasurie”. Behar Bajri konsiderohet si numri dy i fisit me të njëjtin mbiemër, i cili operon kryesisht në zonën e Dobraçit në Shkodër.

Ai u ekstradua gjatë korrikut nga Holanda, si një ndër të arrestuarit e operacionit “OAZ”, që u finalizua me arrestime të tjera sikundër ai i Enver Bajrit, jashtë Shqipërisë, apo edhe Safet Bajrit në kryeqytet.

Tashmë është hedhur dritë mbi skandalin e emërimeve të partnereve të tij. Ndonëse në qeli, falë urdhrave ai kishte punësuar dy të dashurat e tij.

Pak kohë më parë, Bajri (ende në burg), mori fokusin e mediave për lidhjen e tij me një infermiere 32-vjeçare nga Tirana, e cila figuronte si punonjëse në spitalin e Shkodrës. Më pas u bë publike edhe një histori e dytë dashurie, por kjo e fundit ishte punësuar në OSHEE. Vajzat në fjalë shpërndanin me përpikmëri porositë e tij.

Mikesha e Behar Bajrit, Jorida Murati ishte e punësuar formalisht si infermiere në spitalin e Shkodrës. Ndonëse ajo nuk shkonte asnjëherë në punë, merrte dëmshpërblimin. Vajza në fjalë merrte pagën çdo muaj në llogarinë bankare. Në banesën e saj, në momentin e arrestimit nga Policia e Shtetit disa muaj më parë, të resë iu gjetën 9 000 euro.

Policia shqiptare nisi hetimet pas një takimi në Holandë mes Muratit dhe Behar Bajrit në burg, ku 32-vjeçarja ishte prezantuar si e afërme e tij. Pas një takimi që zgjati më shumë se tre orë dhe nga përgjimi, janë zbuluar të dhëna për hetimet. Dyshohet se Bajri i ka dhënë një letër me porosi, të cilat më pas Murati i ka zbatuar me përpikmëri. Aktualisht ajo ndodhet në burg, pasi ndaj saj Gjykata e Tiranës vendosi masën e sigurisë “arrest me burg”.

Bajri ka ndërhyrë për punësim te paligjshëm edhe të shtetases me inicialet F.Gj., e dashura tjetër e Behar Bajrit, shkruan “Dosja.al”. Sipas Prokurorisë, F.GJ., mbante kontakte me Bajrin dhe njërin prej bashkëpunëtorëve të tij Sirjan Alla. Duke shfrytëzuar njohjet mes tyre, ndërmjetësonte dhe merrte përsipër “shqetësime” të qytetarëve, të cilat fillojnë nga provimet në fakultet deri tek punësimet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Temperaturat ulen në mëngjes, por ja si do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Vendi ynë do të mbizotërohet nga kushtet e qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë prezente në pjesën më të madhe të vendit. Por...

Pandemia/ Ushtria gjermane stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit

Ushtria gjermane Bundeswehr po stërvit qentë për të identifikuar të infektuarit me virusin korona. Bundeswehri gjerman në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë Veterinare (TiHo) në...

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut/ Ahmeti: Ja vijat e kuqe që s’i toleroj në koalicion

Politikani shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Ali Ahmeti, ka folur në lidhje me zgjedhjet që do të mbahen në vendin fqinj më 15 korrik. I...

Fernando Alonso rikthehet në Formula 1

Fernando Alonso, i shpallur dy herë kampion bote ka vendosur që të rikthehet në Formula 1 me Renault sezonin e ardhshëm. “BBC” raporton se spanjolli,...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...