E enjte, 17 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Thaçi merret sot në pyetje nga Prokuroria Speciale në Hagë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, do të dalë sot para Prokurorisë Speciale në Hagë, ku do të merret në pyetje për aktakuzën e ngritur për krime lufte.

Thaçi do të merret në pyetje si ish-drejtor politik i UÇK-së, i cili së bashku me disa ish-luftëtarë akuzohen për rreth 100 vrasje në luftën Kosovë-Serbi.

Aktakuza ndaj tij u publikua pak javë më parë, disa ditë përpara takimit në Shtëpinë e Bardhë për fillimin e dialogut Kosovë-Serbi.

Presidenti i Kosovës i ka mohuar akuzat e ngritura nga Prokuroria Speciale. Në një fjalim para popullit të Kosovës, Thaçi premtoi se nëse aktakuza do të vërtetohet nga Haga, atëherë ai do të japë dorëheqjen si President i Kosovës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...