E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
2 C
Tirana

Thaçi gati të vizitojë Preshevën, kryeministrja serbe: S’kemi informacion

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, ka deklaruar sot se në qeverinë e Serbisë nuk ka ardhur asnjë paralajmërim për vizitën e shpejtë të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Preshevë. Ai së pari duhet t’i drejtohet qeverisë serbe-tha ajo.

Por nën rrogoz po negociohet që Presidenti Thaçi të shkojë në Luginën e Preshevës (Serbi), ndaj ai ka thirrur sot në presidencë pjestarë të lidershipit të Luginës.

“Nuk kemi asnjë paralajmërim. Së pari duhet t’i drejtohet qeverisë së Serbisë. Së pari do të shohim se çfarë do t’i thotë qeverisë së Serbisë, dhe më pas do të vendosim”, ka thënë Bërnabiç, transmeton Insajderi.com. Ajo ka shtuar se “Serbia është vend i cili mund të sigurojë çfarëdo vizite sepse është stabile dhe ka sovranitet”.

Duke komentuar incidentet të cilat e kanë përcjellë vizitën e Vuçiqit në Kosovë, ajo pretendon se “edhe një herë është konfirmuar deklarata e saj e mëhershme se liderët momental të shqiptarëve të Kosovës janë të paparashikueshëm dhe se nuk i respektojnë marrëveshjet”.

“Për fat të keq ata janë politikanë të luftës, nuk janë politikanë të paqes, por ne do të punojmë sipas porosive të paqes, të cilat i ka dhënë presidenti ynë Aleksandar Vuçiq”, ka deklaruar Bërnabiq.

Edhe Presidenti Thaçi dje në një deklaratë, dënoi bllokimin e rrugës për në Drenicë nga ana e kosovarëve, por vendimi erdhi pas bllokimit nga qytetarët si dhe urdherit të kryeministrit Haradinaj. Siç duket Thaçi po luan kartën e tij të rishikimit të kufirit, ndonëse dje presidenti serb Vuçiç tha se nuk do te ketë ndryshim të asnjë kufiri me Kosovën, bile shtoi se Serbia nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur.

Lexo edhe :   Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)
Lexo edhe :   Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi është në lojën e tij presidenciale, pasi synon jo vetëm të shpëtojë nga gjykata speciale, por edhe të ndryshojë Kushtetutën që presidenti të zgjidhet nga populli. Dhe të kandidojë në popull e jo si sot që zgjidhet nga parlamenti. Në këtë plan personal ai po llogarit votat popullore dhe nëse arrin të marrë Luginën (gjë që duket e vogël si mundësi), ai me votat e Luginës dhe PDK, fiton si president me vota popullore.

Kalkulimet e tij personale janë përfekte, por Luginën e Preshevës nuk e merr dot pa falur liqenin e Ujmanit dhe veriun e Mitrovicës. Kështu që komplikohet skema e tij personale.

Gjithsesi Hashim Thaçi po përgatitet për të vizituar Luginën me leje e Vuçiç.

Loja vazhdon!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...