E hënë, 1 Qershor, 2020
15 C
Tirana

Thaçi: Demarkim të kufijve me Serbinë, por jo rishikim apo shkëmbim

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Në një intervistë në lidhje direkte për “Opinion” në Tv Klan, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi u shpreh se duhet të ndodhë demarkimi i kufijve, për t’i dhënë fund konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai shtoi se asnjëherë nuk ka folur për rishikim apo shkëmbim territoresh, por për demarkim.

Blendi Fevziu: A e shihni shkëmbimin e territoreve si një mundësi në tavolinë për një marrëveshje të mundshme?

Hashim Thaçi: Marrëveshje e mundshme mund të arrihet vetëm mes vendeve të pavarura dhe sovraneve, natyrisht pas marrëveshjes të ndodhë demarkimi i kufirit, siç ka ndodhur me Maqedoninë dhe Malin e Zi, sepse duhet të përmbyllet njëherë e përgjithmonë ky proces mes shtetit të Kosovës dhe atij të Serbisë.

Blendi Fevziu: Ky proces mund të parashikojë dhe rishikimin e kufijve?

Hashim Thaçi: Demarkimin e kufijve po, por jo rishikimin dhe shkëmbimin…. shkëmbimin, kurrë në jetën time nuk kam folur diçka të tillë, kanë folur ata që bëjnë zhurmë për të shtyrë këtë proces, për të mos ndodhur ky progres dhe të mos përmbyllet njëherë e përgjithmonë konflikti mes Serbisë dhe Kosovës.

Lexo edhe :   Veseli: Demokracia e Kosovës është në momente vendimtare

Unë mendoj se është në interesin e të dy vendeve, të Ballkanit Perëndimor, të investimeve perëndimore, dhe ky proces, apo konflikti Kosovë-Serbi të përmbyllet njëherë e përgjithmonë. Unë jam jashtëzakonisht i inkurajuar që dhe Presidenti i SHBA, Presidenti Trump dhe ambasadori i ngarkuar special i tij, janë duke zhvilluar një aktivitet më dinamik në mënyrë që të realizohet apo lehtësohet arritja e kësaj marrëveshjeje, në një proces të koordinuar dhe me BE. /tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, nuk arrihet marrëveshja

Mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore sapo ka përfunduar dhe raportohet se nuk është arritur një marrëveshje mes palëve. Këto të fundit thuhet se...

Nga nesër rihapen kufijtë tokësorë të Kosovës

Nga e hëna në Kosovë fillon zbatimi i periudhës së re të lehtësimit të masave kufizuese të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Kryeministri...

Paloka: Rama bredh nëpër botë për një foto me Cristiano Ronaldon

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka përmes një postimi në Facebook akuzon kryeministrin Edi Rama se ka shkuar në Paris me avionin e “Air Albania”...

SHBA, protestat mund të sjellin një rritje të rasteve me COVID-19

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë paralajmërojnë se mund të ketë një rritje të re të rasteve me koronavirus për shkak të protestave në vend, të...

Hapja e plazheve më 1 Qershor, Klosi bën paralajmërimin e fortë

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjatë një takimi me bizneset në Vlorë tregoi se si do funksionojë hapësira e plazheve dhe kushtet...
WhatsApp KONTAKTO TT