E shtunë, 26 Shtator, 2020
16 C
Tirana

Thaçi del me deklaratën e fortë pas marrëveshjes në Uashington

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ndodh e papritura në emisionin “Përputhen”, konkurrenti largohet me urgjencë nga studio (VIDEO)

Çdo ditë emisioni "Përputhen” në Top Channel ofron shumë surpriza. Me plot të papritura ishte emisioni i djeshëm, ku një nga protagonistët e ka...

Presidenti Hashim Thaçi, në një konferencë për mediat ka shprehur mirënjohjen ndaj SHBA-së, duke i qëndruar pranë Kosovës në çdo hap. Për zotimet që pala kosovare dhe ajo serbe i dhanë ndaj SHBA-së për çështje të caktuara, Thaçi meritat ia adresoi presidentit amerikan Donald Trump dhe emisarit special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

“Duke filluar nga presidenti Bush i vjetër, që pati tërhequr vijën e kuqe për Serbinë në raport me Kosovën, për të vazhduar tutje me presidentin Clinton që udhëhoqi bombardimet e NATO-s për të fituar Kosova lirinë.

Për të vazhduar me Bushin e ri që bëri Kosovën e pavarur dhe sovrane, pastaj me administratën Obama-Biden dhe tani me vendosmërinë dhe përkushtimin personal dhe lidershipin e presidentit Trump, që filloi me përkrahjen për themelimin e Ushtrisë së Kosovës dhe fuqizimin ndërkombëtarë të shtetit të Kosovës.

Lexo edhe :   Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës

Në të gjitha takimet që kam zhvilluar në këto 4 vite me presidentin Turmp, më ka folur për Kosovën si vend dhe popull i mrekullueshëm. Javën e kaluar ishte një konfirmim tjetër i këtij përkushtimi dhe kësaj përkrahje.

Ndjehem i lumtur dhe krenar që pas përpjekjeve dhe punës së përbashkët për më tepër se dy vite me administratën e presidentit Trump, me përkushtimin personal të ambasadorit Grenell, të premten e kaluar arritëm që në Shtëpinë e Bardhë të formalizohen këto përpjekje.

Kjo ishte ndërmarrja diplomatike më serioze e SHBA-së, në këto dy dekada për Ballkanin Perëndimor.

Gjatë këtij procesi jo të lehtë, në fakt shumë të vështirë, hasëm në vështirësi, akuza, pengesa, konspiracione të shumta nga shumë anë.

Me formalizimin e marrëveshjes në Shtëpi të Bardhë, të gjitha këto u treguan të rrejshme, të paqëndrueshme dhe paragjykuese”, tha Thaçi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Opozita e Bashës si lule artificiale

Nga Lorenc Vangjeli Në Tiranë, por dhe gjithkund gjetkë, gjithçka e ka një çmim. Shëndeti, dashuria, karriera, fati e madje edhe mosha kalendarike mund të...

Rrëzimi i avionit dhe 26 viktimat, Presidenti i Ukrainës e shpall këtë të shtunën ditë zie

Ekipet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë punën në zonën ku një aeroplan ushtarak i Ukrainës u rrëzua. Të shtunën, autoritetet thanë se kanë gjetur edhe...

Stresi konfirmohet pozitiv me koronavirus

Reperi i njohur, Arkimed Lushaj, i njohur me emrin artistik Stresi, bëhet artisti i radhës që konfirmon se është infektuar me koronavirus. Lajmin e ka...

Reshjet e dendura/ Xhaçka: Parashikimet për javën e ardhshme janë shqetësuese

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, doli në një deklaratë për mediat mbi situatën në vend për shkak të motit të keq. Ministrja paralajmëroi se intensiteti...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...