E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Tha se arma ishte e sigurtë”/Ndihmës regjisori, subjekt i ankesave që në 2019

Detaje të reja janë zbuluar lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur ditë më parë, ku gjatë sheshxhirimit, Alec Baldwin vrau një person e plagosi një tjetër. Duke aktruar, Alec Baldwin qëlloi në xhirime, duke vrarë një kineaste dhe plagosur rëndë një regjisor. Baldwin ka rrëfyer para hetuesve se arma iu dorëzua atij nga një ndihmës regjisor, i cili i tha se ishte e sigurtë. Por ky ndihmës regjori, ka qenë subjekt i ankesave të shumta dy vitet e fundit.

Një ndihmës regjisor në setin e filmit “Rust” ishte subjekt i ankesave për sigurinë dhe sjelljen e tij në xhirime gjatë dy produksioneve në vitin 2019, thonë për CNN dy persona që kanë punuar ngushtë me të.

Ankesat kundër ndihmës drejtorit Dave Halls përfshijnë mosrespektim të protokolleve të sigurisë për përdorimin e armëve dhe mjeteve piroteknike, bllokimin e korsive të zjarrit dhe daljeve, dhe raste të sjelljes së papërshtatshme seksuale në vendin e punës.

Halls u identifikua në dokumentet e gjykatës, si ndihmësi i regjisorit që i dorëzoi aktorit Alec Baldwin një armë zjarri mbështetëse, e cila kur u qëllua goditi kineasten Halyna Hutchins me një plumb të drejtpërdrejtë. Hutchins më vonë u shpall e vdekur në një spital në New Mexico.

Maggie Goll, një prodhues i mjeteve IATSE Local 44 dhe piroteknist i licencuar, tha në një deklaratë për CNN se ndërsa punonte në serinë e Antologjisë “Into the Dark” të Hulu në shkurt dhe maj 2019, Halls neglizhoi të mbante takime sigurie dhe nuk njoftoi praninë e një arme zjarri në set për ekuipazhin, siç është protokolli.

Deklarata e Goll përshkruan gjithashtu një rast kur një piroteknist i licencuar pati një urgjencë mjekësore në sheshxhirim, dhe Halls i kërkoi asaj të vazhdonte me xhirimet.

“Unë i thashë se ata janë të lirë të filmojnë çfarë të duan, por që nuk do të ketë zjarr apo shkëndija, etj., Derisa mjekët, oficeri i sigurisë dhe të gjithë shokët e mi të ekuipazhit të kthehen me siguri në xhirime”, detajon Goll.

Një anëtar i ekuipazhit, i cili gjithashtu punoi në produksione, por kërkoi të mos përmendet nga frika e hakmarrjes, vërtetoi rrëfimet e Goll-it, duke thënë se kur Halls mbante takime sigurie, ato ishin të shkurtra dhe ai ishte i pakëndshëm.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...