E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Terror/ Një burrë merr peng dy gra në Zvicër, më pas i vret

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Një banor ka raportuar se ka dëgjuar të shtëna në orën 5 të mëngjesit në rrethin 3 të Cyrihut. “Dikush ka mallkuar në spanjisht”.

Përveç kësaj, një grua bërtiste. Pastaj policia erdhi dhe mbylli gjithçka.

“Na është thënë të mbyllim dyqanet dhe të mos dalim nga shtëpia”.

Pastaj dy ose tre të shtëna të tjera u dëgjuan, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Policët rrethuan shtëpinë. “Kemi frikë.” Çdokush që jeton në shtëpi nuk e njeh banorin.

Policia e Zurich-ut nuk ka zbuluar asnjë informacion për një kohë të gjatë. Menjëherë pas mesditës, një mesazh tha se një burrë dhe dy gra ishin vrarë. Një 60-vjeçar i armatosur mori dy gra peng në një banesë në distriktin 3. Rreth tre orë më vonë, të shtëna u dëgjuan në apartament.

Një telefonatë emergjente ishte pranuar në orën 5.22. Një grua kërkoi ndihmë. Në të njëjtën kohë, një telefonues i raportoi policisë së qytetit dhe tha se dëgjoi dikë që bërtiste për ndihmë në shtëpinë në afërsi. Tashmë në orën 5.28 ishin forcat e para në vend në Döltschiëeg.

Të mbyllur bujarisht

Si rezultat, një burrë kontaktoi policinë duke folur nga dritarja. Ai pretendoi se ka dy gra dhe se do t’i qëllonte ato nëse policia nuk tërhiqet menjëherë, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Ndërkohë, arritën forca të tjera policore – përfshirë njësinë e ndërhyrjes Akrepi dhe specialistët e grupit negociues. Ata qëndron në sfond dhe në ndërkohë kontaktonin me apartamentin. Në të njëjtën kohë, lokacioni u mbyll në një shkallë të madhe.

Lexo edhe :   Thuaji popullit që je peng/ Deklarata e Metës nuk i drejtohej Bashës por Ramës

Sfondi ende i paqartë

Në kontaktin e fundit në ora 8.30, pengmarrësi deklaroi se do të heqë dorë për dhjetë minuta dhe do të përballet me policinë. Pak minuta më vonë, disa të shtëna u dëgjuan në apartament, gjë që bëri që njësia e ndërhyrjes Scorpion të sulmojë apartamentin. Policia gjeti tre persona të plagosur rëndë, dy gra dhe një burrë.

Lexo edhe :   Thuaji popullit që je peng/ Deklarata e Metës nuk i drejtohej Bashës por Ramës

Megjithë përpjekjet e menjëhershme për t’i shpëtuar, të tre vdiqën në vend. Arma me të cilën u kryen vrasjet, një pistoletë, u sigurua. Sfondi i saktë dhe veprimi janë subjekt i hetimeve në vazhdim, të cilat udhëhiqen nga prokurori dhe policia kantonale.

Njeriu i vdekur është një zviceran 60-vjeçar. Të dy gratë, kombësitë e të cilave ende nuk dihen, janë 34 dhe 38 vjeç/ Bota Sot

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...