E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Terror në Tiranë/ IMT tenton të shembë dy banesa, banorët përplasen me policinë

Një situatë e tensionuar po ndodh pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, ku është tentuar të prishen dy banesa nga IMT.

Dy familje kanë kundërshtuar largimin e tyre nga banesa, duke u shtrirë në rrugë në shenjë proteste. Madje, një nga banorët ka hyrë brenda në shtëpi për të mos lejuar shembjen e saj.

Nga banorët mësohet se ata janë në konflikt me një firmë ndërtimi, e cika ka fituar procesin gjyqësor, i cili ka nisur 22 vite më parë.

Në këto dy banesa jetojnë 15 persona, të cilët thonë se pronat i kanë blerë nga shteti dhe i kanë të legalizuara. Në vendngjarje ka mbërritur edhe ambulanca e cila ka marrë një grua, që ndodhej në gjendje jo të mirë shëndetësore.

Forcat të shumta policie ndodhen pranë banesave, ndërsa familjarët janë përplasur me ta duke rezistuar dhe kundërshtuar prishjen e banesave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...