E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Terror në Rusi/18-vjeçari hedh veten në erë në manastirin e grave

Ministria e Brendshme e Rusisë tha të hënën se një djalë rus “hodhi veten në erë” në një manastir grash në jug të Moskës. 18-vjeçari shpërtheu një mjet të improvizuar në Manastirin e Grave Vladychny në Serpukhov, një qytet historik më pak se 100 kilometra në jug të Moskës, në orën 8:24 të mëngjesit me orën e Moskës, sipas ministrisë.

Sipas ministrisë, eksplozivi plagosi të dyshuarin, i cili u identifikua si një ish-nxënës i shkollës ortodokse të manastirit. I dyshuari vdiq nga humbja e gjakut, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “TASS”, duke cituar një burim të paidentifikuar.

Sipas Ministrisë së Brendshme, ka mbetur i plagosur edhe një adoleshent 15-vjeçar.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve “RIA Novosti”, deri në shtatë persona mund të jenë lënduar si pasojë e shpërthimit.

Personeli dhe fëmijët e shkollës ortodokse u evakuuan nga policia. Shkolla ortodokse e manastirit është shkatërruar nga shpërthimi.

“Interfax” citoi një burim të paidentifikuar të thoshte, “I dyshuari besohet të jetë motivuar nga urrejtja e tij ndaj mësuesve dhe murgeshave të shkollës”.

Në deklaratën e Ministrisë së Brendshme, nuk thuhet nëse shpërthimi është konsideruar akt terrorist.

Burimi i lajmit: wionews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Shpërthimi me tritol/Kapet autori, dyshohet konflikt për çështje biznesi

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...