E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Tërmeti/ Rama: Jam krenar për qeverinë time

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Kryeministri Rama, në fjalën e marrë në Kuvend tha se është krenar për angazhimin e shtetit shqiptar, pas tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë, e i mori jetën 51 personave.

Ai shprehu ndjenjën e krenarisë për ministrat, deputetët dhe kryetarët e bashkive, lidhur me mënyrën si e përballuan fatkeqësinë. Rama ndër të tjera vlerësoi edhe punën kolosale e të vazhdueshme të Fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, duke iu gjendur pranë banorëve të rrënuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

“Kërkoj ndjesë për bashkimin e dy temave në një fjalë, se s’mund të shmang prioritetin e prioriteve, adresimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit dhe i nevojës për rindërtimin.

Ndërkohë që patjetër më duhet të them dhe unë dy fjalë lidhur me ligjin kundër shpifjes. Nuk e di nëse dikush e kishte imagjinuar që qeveria shqiptare do kishte mundur të bënte atë që bëri në kushtet e një befasie të jashtëzakonshme. Ku mijëra e mijëra njerëz u gjenden në rrugë pa strehë.

Dëshiroj të shpreh ndjenjën e krenarisë për qeverinë që drejtoj dhe shumicën qeverisëse. Të angazhuar në vijën e parë në përballimin e pasojave tragjike të tërmetit.

Lexo edhe :   Ajo që s’ka kuptuar Lulzim Basha e të vetët

Unë nuk e di nëse dikush e kishte imagjinuar se qeveria e Shqipërisë do të arrinte të bënte atë që bëri, kur mijëra e mijëra njerëz u gjendën në rrugë. 4 mijë e 132 persona të akomoduar në hotele. Janë shembur objektet që rrezikonin shembjen. Janë grumbulluar fonde të konsiderueshme, qoftë në e-albania, qoftë përmes organizatave të mirënjohura, “Rrënjët Shqiptare”, “Fundjavë Ndryshe”, etj. Si asnjëherë më parë të gjitha forcat janë bashkë, të gjithë aktorët e nevojshëm, nga ku ne të dalim shumë më të fortë, nga sa ishim para tërmetit, ku çdo i prekur përfiton një cilësi të re jete”.

Lexo edhe :   “Spektakël i pështirë”, Rama komenton gjobën ndaj Metës

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...

Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Rama është marrë edhe ditën e sotme me pandeminë në Shqipëri. Ai e ka nisur ditën me një falenderim të veçantë për bluzat e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Shkundet Greqia, një tjetër tërmet i fortë tremb banorët

Tërmetet nuk kanë të ndalur në Greqi. Një lëkundje me magnitudë 4 i shkallës rihter është regjistruar në jug të Kretës. Sipas Institutit të Athinës,...

Parashikimi i horoskopit për sot, ja cila është shenja me fat

Dashi Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...