E shtunë, 27 Shkurt, 2021
4 C
Tirana

Tërmeti/ Rama: Jam krenar për qeverinë time

Kryeministri Rama, në fjalën e marrë në Kuvend tha se është krenar për angazhimin e shtetit shqiptar, pas tërmetit tragjik që goditi Shqipërinë, e i mori jetën 51 personave.

Ai shprehu ndjenjën e krenarisë për ministrat, deputetët dhe kryetarët e bashkive, lidhur me mënyrën si e përballuan fatkeqësinë. Rama ndër të tjera vlerësoi edhe punën kolosale e të vazhdueshme të Fondacionit “Fundjavë Ndryshe”, duke iu gjendur pranë banorëve të rrënuar nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

“Kërkoj ndjesë për bashkimin e dy temave në një fjalë, se s’mund të shmang prioritetin e prioriteve, adresimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit dhe i nevojës për rindërtimin.

Ndërkohë që patjetër më duhet të them dhe unë dy fjalë lidhur me ligjin kundër shpifjes. Nuk e di nëse dikush e kishte imagjinuar që qeveria shqiptare do kishte mundur të bënte atë që bëri në kushtet e një befasie të jashtëzakonshme. Ku mijëra e mijëra njerëz u gjenden në rrugë pa strehë.

Dëshiroj të shpreh ndjenjën e krenarisë për qeverinë që drejtoj dhe shumicën qeverisëse. Të angazhuar në vijën e parë në përballimin e pasojave tragjike të tërmetit.

Unë nuk e di nëse dikush e kishte imagjinuar se qeveria e Shqipërisë do të arrinte të bënte atë që bëri, kur mijëra e mijëra njerëz u gjendën në rrugë. 4 mijë e 132 persona të akomoduar në hotele. Janë shembur objektet që rrezikonin shembjen. Janë grumbulluar fonde të konsiderueshme, qoftë në e-albania, qoftë përmes organizatave të mirënjohura, “Rrënjët Shqiptare”, “Fundjavë Ndryshe”, etj. Si asnjëherë më parë të gjitha forcat janë bashkë, të gjithë aktorët e nevojshëm, nga ku ne të dalim shumë më të fortë, nga sa ishim para tërmetit, ku çdo i prekur përfiton një cilësi të re jete”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...