E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Tërmeti që po themelon diktaturën

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Nga: Artur Zheji

Është e kotë t’i vijmë anash dhe të themi stërhollime. Diktatura ishte e nëndheshme deri dje, para tërmetit të 26 nëntorit, tani doli krejt në sipërfaqe me përmasat e saj të plota. Arroganca e djeshme e Ramës u shndërrua në brutalitet verbal, gjestual dhe në veprim. Së pari pushtoi ekranin apo ekranet, nga ora 7 e mëngjesit deri në darkë, pa pushim, pa dialog, pa dëgjesë, vetëm urdhra, porosira, “mençurira” dhe një përrua psikik që gurgullon të njoma dhe të thata, koncepte me gungë apo të dysta, e, kështu, daç haje, daç mbyll Tv.

Pastaj, Kryeministri e përcaktoi sloganin: “Do të ndërtojmë lagjet e reja të Rilindjes”. Nënkupto këtu, o vëlla lexues, që nuk i tremb tërmeti, as shiu dhe as qameti, se kështu na premtoi dhe na dha llafin mbreti…

Pastaj ay, KM-ja krejt pa gjumë, me nervat “tel” e “kaçurrel”, bëri për një lek edhe djalin e tij shpirtëror të viteve të fundit, “lali Erin”, alias Erion Veliaj.

Para kamerave e shndërroi publikisht kryebashkiakun e kryeqytetit në një bojaxhi, “no name, no face, no person”, që duhet të bindet të lyejë shkallët e pallatit ku ay, “Il grande capo” ose “Sulltani i vogël”, ngjitet për qoka ose ngushëllime patetike…

Provën gjenerale e kishte bërë ca orë më parë me Elisa Spiropalin dhe dashurinë e saj të sinqertë politike për Kryeministrin suprem, kur e turpëroi pa shkak e për llastim të vet, thjesht se vajza entuziaste, ish-kryetare Doganash, por edhe ish-kryefreshiste trime, vite apo shekuj më parë, e duartrokiti vrullshëm “Udhëheqësin” (italisht “Il Duce”)

Por, Elisa, ish-kryefreshistja trime e ishanti-nanoiste e ish-anti-berishiste e paepur, e duartrokiti pa leje edhe kur ay nuk kishte kruar ende kokën apo kafkën e thinjur…

Po nejse, qoftë Elisa e qoftë lali Eri, shërbyen për diçka, na bënë më dijehapur, se Udhëheqësi (italisht “Il Duce”), nuk pyet as për ta dhe se ata të parët duhet të fshijnë nga koka iluzionet e demokracisë në këtë vend të tërmetosur…

Për t’u kthyer në temën e fillimit, Rama, si hap të dytë, e shndërroi “tërmetin 26 nëntor”, në një gur themeli për të mbaruar projektin e vendosjes së plotë të diktaturës.

Ndërkohë që shumë shtëpi e pallate që po prishen mbajnë akoma vulën e mëkatit vrastar, të bashkëpunëtorëve të tij në Durrës apo të atij vetë në Tiranë. Kush pyet sot për këtë?!

Sepse sot e gjithmonë e më shumë edhe nesër, të gjitha në një dorë do të mblidhen grusht, Prokuroria, Parlamenti komik, dhe …

Dhe … gjeneral Lleshaj, që po i hanë duart dhe fantazitë e paragjumit për një luftë rrafshuese dhe kësaj radhe përfundimtare, me gaz e shkopinj e me plumba gome ndaj opozitarizmit, kudo që të shfaqet. Mjafton të fishkëllejë Udhëheqësi!

Por, edhe opozitën, në qoftë se ka një opozitë, duket se e ka zënë edhe atë “tërmeti 26 nëntor” dhe për këtë vërtet që nuk ka faj Rama…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...