E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

“Tërmeti nuk ishte vrastar”/ Teliti: Disa jetë mund të ishin shpëtuar

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Këshilltari për Ekonominë në PD, Dorian Teliti, ka komentuar situatën e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit që tronditi vendin.

I ftuar në emisionin “Tempora” në Ora News, Teliti u shpreh se ekipet shqiptare të shpëtimit u përballën me pasojat e tërmetit pa mjetet dhe përvojën e duhur.

Sipas tij, nëse ata do kishin mjetet dhe përvojën e duhur, disa jetë mund të ishin shpëtuar. Teliti theksoi se tërmeti prej 6.4 ballësh ishte plagosës por jo vrastar.

“Nuk kanë qenë të përgatitura strukturat nga pjesa vizuale dhe jo më nga pjesa e përgatitjes. Përveç faktit që nuk kishin kapele, maska, mjete ata edhe vetë nuk ishin trajnuar se çfarë të bënin.

Bazuar në informacionet e terrenit, në orët e para njerëzit maksimumi që mund të bënin ishte të lëviznin me duart e tyre me një instinkt të tyre personal pa trajnim e duhur atë çfarë duhet të bënin në realitet. Dhe kur erdhën trupat e Kosovës, Greqisë, fatmirësisht erdhën trupa profesionale, aty u pa më pas se cila ishte puna që duhet të bënim.

Mirë që nuk kishim vegla, fatkeqësi e madhe, mirë që nuk kishim mjete por nuk kishim as njohuritë bazë se çfarë duhet të bënim. Fatkeqëisht kemi konstatuar, nuk dua ta them me siguri të polotë, se disa jetë edhe mund të ishin shpëtuar nga ato që u humbën. Tërmeti ishte shumë plagosës por nuk ishte vrastar. Ky tërmet duhet të dëmtonte godinat por nuk duhet të rrafshonte godinat. Ajo që ka ndodhur është në sajë të neglizhencës 30 vjeçare”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...

Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Rama është marrë edhe ditën e sotme me pandeminë në Shqipëri. Ai e ka nisur ditën me një falenderim të veçantë për bluzat e...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Shkundet Greqia, një tjetër tërmet i fortë tremb banorët

Tërmetet nuk kanë të ndalur në Greqi. Një lëkundje me magnitudë 4 i shkallës rihter është regjistruar në jug të Kretës. Sipas Institutit të Athinës,...