E diel, 28 Nëntor, 2021
16.5 C
Tirana

Tërmeti në Turqi/ Disa pallate të shembura, njerëzit kërkojnë të afërmit

Tërmeti i fuqishëm që goditi Turqinë pasditen e sotme duket se ka sjellë shumë dëmtime materiale.

Video të ndryshme të pallateve të shembura vijojnë të shpërndahen në rrjetin social Twitter dhe pamjet duken me të vërtetë të rënda.

Në pamjet e publikuara duken forcat e shpëtimit dhe emergjencave në vend duke ndërhyrë, ndërsa njerëz të tjerë dëgjohen duke thërritur për të gjetur të afërmit e tyre.

Deri më tani flitet për 2 persona të lënduar, ndërsa autoritet vendase i kanë bërë thirrje qytetarëve të mos bllokojnë linjat telefonike, pasi dikush mund të ketë nevojë për ndihmë.

Duke iu referuar Qendrës Evropiane Mesdhetare të Sizmologjisë bëhet me dije se tërmeti mund të jetë ndjerë nga 120 milionë njerëz.

Ndërkohë për të gjithë qytetarët e prekur janë krijuar hapësira për akomodimin, por sërish një pjesë e madhe e tyre qëndrojnë ende në rrugë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...