E mërkurë, 30 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Tërmeti në Greqi ndjehet edhe në Shqipëri

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

Pse konflikti Armeni-Azerbajxhan, mund t’i kushtojë Shqipërisë qindra miliona euro

Armenia dhe Azerbajxhani, po përplasen sërish mbi rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut. Deri tani luftimet kanë shkaktuar dhjetëra të vrarë, dhe qindra të plagosur....

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Gjatë natës, një tërmet i fuqishëm është ndjerë në Greqi. Tërmeti ishte me magnitudë 5.6 të shkallës rihter. Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, lëkundjet e forta janë regjistruar në orën 02.49 (lokale) në veri-lindje të Pargës, rreth 47 km nga Janina.

Thellësia e tërmetit ka qenë 10 kilometra. Sipas mediave greke, tërmeti ka shkaktuar dëme serioze në Kanallaki. Mësohet se janë shembur disa shtëpi të vjetra. Ndërkohë, bëhet me dije se janë plagosur dy persona. Po ashtu, lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Shqipëri.

Eksperti i njohur i sizmiologjisë në Greqi, Efthimios Lekkas, ka deklaruar se janë të shqetësuar pasi magnituda e tërmetit filloi të rritej.

“Jemi të shqetësuar pasi nisi në një pikë të ulët, 4.2 në shkallën Rihter rreth mesnatës dhe arriti në 5.6 të shkallës Rihter. Po e ndjekim fenomenin dhe jemi skeptikë”, është shprehur ai.

Lexo edhe :   "Bëni kujdes në vjeshtë, tendencë rizgjimi të rasteve me Covid”, mjeku lëshon thirrjen e fortë

Grekët po ndjejnë edhe pasojat nga koronavirusi, ndërsa u është kërkuar që të vetë-zolohen, që virusi mos të gjejë shtrirje. Në Greqi, 10 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Numri i viktimave nga koronavirusi, i njohur ndryshe edhe si Covid-19 nga OBSH, vijon të rritet ndjeshëm.

Autoritetet kanë konfirmuar se numri i të infektuarëve në mbarë botën i ka kaluar 276 mijë, ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 11.417.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nga Endri Shabani tek boronicat”, Spiropali i turret djalit të Berishës

Shumë zhurmë bëri një deklaratë e ministres Elisa Spiropali, e cila i tha aktivistit të Nisma Thurje, Endri Shabani “Unë ty të haj për...

Lista/ Ja emrat e 31 kandidatëve për deputetë të PD që votohen të enjten në qarkun e Lezhës

Partia Demokratike vijon përzgjedhjen e kandidatëve për deputetë në qarqet e vendit. Demokratët e Qarkut të Lezhës do të votojnë të enjten për kandidatët e...

Imzot George Frendo mesazh politikanëve: Jepini fund sistemit të korruptuar, dinjitet për të varfërit

Arqipeshkvi Metropolit i Tiranës dhe Durrësit, Imzot George Frendo, disa muaj përpara zgjedhjeve ka dhënë një mesazh të fortë për politikanët e Shqipërisë. Frendo shkruan...

EMRI/ Humb jetën një punonjës në ‘Rrugën e Arbrit’

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm, teksa një punonjës në Rrugën e Arbrit ka ndërruar jetë. Viktima është identifikuar si Astrit Alla,...

Valutat kryesore nuk regjistrojnë luhatje, dobësohet monedha britanike

Kjo e mërkurë nuk ka shënuar lëvizje të vlerës për monedhën europiane, e cila vazhdon edhe këtë mëngjes të blihet me 123.7 lekë dhe...