E diel, 7 Mars, 2021
15 C
Tirana

Tërmeti i fuqishëm prej 7 ballësh trondit Filipinet

Një tërmet i fuqishëm me magnitudëi 7.0 ballë tronditi sot pjesën e Filipineve jugore.  Thellësia e tërmetit ishte 95.8 kilometra poshtë detit, ndërsa epiqendra rreth 210 kilometra në juglindje të Pondaguitan në provincën Davao, shkruan Daily Mail.

Tërmeti u ndje në qytetet dhe provincat e afërta në rajon, të vendosura në ishullin kryesor jugor të Mindanao, sipas Institutit Filipine të Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë. Sidoqoftë, USGS tha se kishte pak gjasa për viktima ose dëme.

Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA tha se nuk kishte kërcënim për tsunami. Tërmetet e thella zakonisht shkaktojnë më pak dëme në sipërfaqen e Tokës.

Rajoni jugor Davao është goditur nga tërmete të fuqishëm të vendosur nga linjat e prishjes lokale në vitet e fundit.  Filipinet shtrihen përgjatë të ashtuquajturës Unaza e Zjarrit në Paqësor, një hark gabimesh rreth Oqeanit Paqësor, ku ndodhin shumica e tërmeteve në botë.

Ajo goditet gjithashtu nga rreth 20 tajfuna dhe stuhi tropikale çdo vit, duke e bërë atë një nga vendet më të prirura për katastrofa në botë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...