E hënë, 8 Mars, 2021
9 C
Tirana

Tërmeti i fortë ”shkund” Qipron

Një tërmet me magnitutë 5.3 të shkallës Rihter ka goditur Qipron pasditen e sotme.

Sipas të dhënave të Qendrës Sizmologjike Euro-Mesdhetare, tërmeti kishte një thellësi prej 10 km dhe epiqendra ishte 38 km në juglindje të Nikosisë.

Tërmeti u ndje në të gjithë ishullin, por fatmirësisht nuk raportohet për dëme, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Raportohet se epiqendra e tërmetit ishte 42 kilometra në lindje të Nicosia, pranë Larnaca.

Qiproja është një zonë aktive sizmike, por lëkundjet e forta nuk janë të zakonshme. Më e larta e regjistruar në vitet e fundit ishte me madhësi prej 6.3 ballë në vitin 1996, e cila nuk shkaktoi shumë dëme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dalin emrat e parë nga PS/ Rama në Durrës e Vlorë, Majko i 19-ti në Tiranë

EMRAT E PARË NGA PS Pandeli Majko i 19-ti në Tiranë Rama Durrës i 8-ti Rama në Vlorë i 9-ti Damian Gjiknuri i 8-ti në Vlorë Etilda Gjonaj e...

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...

Zelanda e Re tronditet nga tërmeti me magnitudë 6.6 ballë

Zelanda e Re është tronditur nga një tërmet me magnitudë6.6 në brigjet e saj lindore, vetëm disa ditë pasi një varg tërmetesh në të...

Berisha: PD-ja po shkon drejt fitores së sigurt, Rama po xhiron në boshllëk

Ish-kryeministri Sali Berisha, është i bindur se Partia Demokratike po shkon drejt fitores së sigurt të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në PolitikOn,...