E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Tërmeti i fortë nënujor trondit Indonezinë, nuk ka paralajmërim për cuunami

Një tërmet i fortë nënujor tronditi Indonezinë qendrore të hënën por nuk u raportua dëme serioze, dhe fatmirësisht nuk ka paralajmërim për cunami. Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS) tha se tërmeti me magnitudë 6.2 ishte përqendruar në një thellësi prej 10 kilometrash, në perëndim-veriperëndim të Luwuk, një qytet në provincën Qendrore Sulawesi.

Zyrtari indonezian i Agjencisë së Meteorologjisë dhe Gjeofizikës, Taufan Maulana tha se tërmeti u ndje në shumë pjesë të provincës por nuk kishte rrezik nga një cunami, shkruan PhysOrg.

“Ndjeva se dridhja ishte e fortë … njerëzit po vraponin nga shtëpitë e tyre,” tha Muhamed Rusli, një banor i qytetit Ampana. Ai tha se shumica e njerëzve u larguan nga frika dhe kishte një ndërprerje të energjisë pas tërmetit.

Indonezia, një arkipelag i gjerë me 271 milion banorë, goditet shpesh nga tërmete dhe shpërthime vullkanike për shkak të vendndodhjes së saj në “Unazën e Zjarrit”, një hark vullkanesh dhe shkëputjesh tektonike në Pellgun e Paqësorit.

Në janar, një tërmet me magnitudë 6.2 shkaktoi të paktën 105 njerëz, 6,500 të plagosur dhe më shumë se 92,000 banorë u zhvendosën në provincën Sulawesi Perëndimore.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...