E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Tensioni me Ukrainën/ Putin paralajmëron rivalët të mos kalojnë ‘vijën e kuqe’

Presidenti rus, Vladimir Putin ka kritikuar Perëndimin për ‘ngacmimin e Rusisë pa ndonjë arsye’ dhe paralajmëron kundër çdo vendi që kalon ‘vijat e tij të kuqe’ ndërsa dha të mërkurën fjalimin e tij vjetor për shtetin e unionit.

Putin paralajmëroi se Moska gjithmonë do t’i përgjigjet provokimit pasi ai u ankua për veprime të vazhdueshme të pabazuara dhe jomiqësore kundër Rusisë gjatë fjalimit para ligjbërësve në mes të përshkallëzimit të veprimeve ushtarake në kufirin me Ukrainën, shkruan Daily Mail.

‘Shpresoj që askush të mos mendojë të kalojë një vijë të kuqe me Rusinë. Dhe ne do të vendosim vetë se ku do të jetë. Përgjigja e Rusisë do të jetë simetrike, e shpejtë dhe e ashpër. Organizatorët e çdo provokimi që kërcënojnë interesat tona kryesore të sigurisë do të pendohen për veprimet e tyre më shumë sesa janë penduar për ndonjë gjë për një kohë të gjatë.”– tha ai.

Fjalimi vjen në një kohë të tensioneve të rritura brenda dhe jashtë vendit ndërsa 120,000 trupa të tij janë vendosur në kufirin me Ukrainën dhe protestat në 100 qytete po kryhen në mbështetje të Alexei Navalny për të përkuar me adresën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...