E hënë, 19 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Tensionet Turqi-Greqi/ Liderja e ekstremit të djathtë Le Pen mbështet Macron-in kundër Erdogan-it

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Prindërit donin ta abortonin, famija shqiptare i shpëton jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare ka qenë Isufi nga një fshat i Gjakovës i cili ka rrëfyer historinë...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

U raportua i humbur, gjendet në spital 40-vjeçari në Elbasan

40-vjeçari nga Elbasani, Rrapush Cepa i cili ishte zhdukur që prej ditës së djeshme, është gjendur në spital. Policia njofton se Cepa kishte pësuar aksident...

Gjatë muajit gusht, presidenti Emmanuel Macron, pas një telefonate me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, ka shprehur shqetësimin e tij për eksplorimin e Turqisë në kufirin e ujërave greke. Ai i ka bërë thirrje Turqisë që të ndalojë kërkimet e naftës dhe gazit në ujërat e Greqisë. Edhe udhëheqësja e partisë së ekstremit të djathtë, Tubimi Kombëtar në Francë, Marine Le Pen, tha se mbështet presidentin Macron.

Le Pen tha se kërcënimet e Erdogan-it kundër Macron-it, në të vërtetë shënjestrojnë Francën. Po sipas saj, Erdogan po provokon. “Kundër këtyre kërcënimeve, unë jam vendosmërisht pas Emmanuel Macron-it, i cili është presidenti i Francës, pavarësisht nga fakti që kemi miliona mosmarrëveshje me të. Erdogan po provokon”, tha liderja e partisë së ekstremit të djathtë.

Kujtojmë këtu se Macron, në një deklaratë para Samitit të Vendeve të Evropës Jugore, Anëtare të Bashkimit Evropian (Med7), tha se Turqia po shton provokimet.

“Turqia po rrit provokimet, dhe kjo nuk i përshtatet një vendi të madh. Populli turk është popull i madh, dhe meriton gjëra të tjera. Ne evropianët duhet të jemi të hapur dhe të ashpër kundër qeverisë Erdogan, jo kundër popullit turk. Qeveria Erdoğan bën sjellje të papranueshme”.

Ndërkaq, pas kësaj deklarate, presidenti turk Erdogan u përgjigj: “Nuk dua të jap emra, por jam i detyruar, sepse ai merret shumë me personalitetin tim. Ai thotë se ‘Kemi problem me Erdogan-in dhe jo me popullin turk‘. I nderuar Macron, t’i do të kesh edhe shumë probleme me mua personalisht. Këtë ta kam thënë shumë herë personalisht, por nuk dëgjon.

Të kam thënë që ‘t’i nuk ke as njohuri për historinë‘. Ti nuk di as historinë e Francës. Fillimisht mos u merr me popullin turk, me Turqinë. Historia e Afrikës është pothuajse historia e Francës. Jeni ju ata që vratë 1 milion njerëz në Algjeri. Jeni ju që vratë 800 mijë njerëz në Ruanda. Fillimisht duhet të mësosh se ju nuk mund të na jepni mësime humanizmi. Këto unë ia kam thënë personalisht atij. ‘Shiko, t’i nuk ke njohuri për historinë. Fillimisht duhet të mësosh këto’”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tregim mbi anijen në rërë

Nga: Frrok Çupi Ka qenë shkurt, ndoshta në gjysmën e muajit. Vjen lajmi se në Durrës po bëhej nami, familjet e oficerëve kishin kapur anijet...

Moderatorja e njohur largohet në mes të emisionit, ja kush e zevendëson

Dy prezantueset e njohura, Rudina Dembacaj dhe Xhesi Muçaj kanë plotësuar kornizën e emisionit “2 Botë” . Gjatë këtyre puntatave kemi parë 12 konkurentë...

Dallga opozitare ende s’është shfaqur

Nga: Eduard Zaloshnja Në zgjedhjet e 2013-ës, mbi 1 milonë banorë të rritur votuan për partitë opozitare (PS, LSI, FRD etj.). Thënë ndryshe, pothuaj 48%...

“S’është lojë, as një grip i zakonshëm”, Rama: Rimbyllja do të ishte problem

“Për të shmangur mbylljen e dytë, duhet të resopektoni rregullat!". Ishte kjo thirrja e përsëritur nga ana e kryeministrit Rama, sa i takon situatës...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....