E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje midis fuqive perëndimore se Rusia po kërkon të destabilizojë Ukrainën.

Duke folur gjatë samitit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Stokholm, Lavrov paralajmëroi se zgjerimi i NATO-s në Lindje do të prekte “interesat themelore” të sigurisë ruse.

Ai theksoi se megjithëse Rusia “nuk dëshiron asnjë konflikt” me NATO-n për Ukrainën, ajo ruan “të drejtën për të zgjedhur mënyrat për të siguruar interesat e saj legjitime të sigurisë”.

“Dhe të mos harrojmë, natyrisht, parimin e shpallur të pandashmërisë dhe sigurisë, përfshirë në OSBE, në Këshillin e NATO-s të Rusisë, i cili thotë se askush nuk ka të drejtë të forcojë sigurinë e tij në kurriz të sigurisë së të tjerëve. Dhe përparimi i mëtejshëm i NATO-s në Lindje do të ndikojë patjetër në interesat themelore të sigurisë sonë”.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara paralajmëruan përsëri se do të kishte “pasoja serioze” nëse Rusia angazhohet për të “ndjekur konfrontimin” me Ukrainën.

Blinken u tha të pranishmëve në samit se SHBA ka “shqetësime të thella për planet e Rusisë për agresion të ri kundër Ukrainës”.

Ky agresion do të “na shtynte pikërisht në drejtimin e kundërt”, tha Blinken, duke theksuar se “thjesht nuk është në interesin e askujt”.

Ai shtoi se “mënyra më e mirë për të shmangur krizën është përmes diplomacisë”, duke i bërë thirrje Rusisë që të respektojë marrëveshjet e paqes të Minskut të arritura në 2015 midis Rusisë, Ukrainës, Francës dhe Gjermanisë.

Interpretimi i këtij dhe dokumenteve të tjera thelbësore të OSBE-së u shfaq si një pikë pengese midis dy vendeve, me Lavrov që tha se “është e qartë” se SHBA dhe Rusia i interpretojnë ato në “mënyra të ndryshme”.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Blinken kritikoi respektimin e Rusisë ndaj Aktit Final të Helsinkit, një marrëveshje shumëpalëshe që daton që nga viti 1975, duke thënë se vendi “vazhdon të shkelë parimet e Helsinkit dhe pengon në mënyrë të përsëritur punën e kësaj organizate”.

Pavarësisht akuzave, të dy zyrtarët e pranuan rëndësinë e dialogut, me Lavrov që pranoi “rëndësinë e dy shteteve tona për stabilitetin global dhe për sigurinë, përfshirë në zonën euro-atlantike”.

Blinken zhvilloi gjithashtu një takim dypalësh të enjten me Ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dymtro Kuleba, në të cilin diplomati i lartë amerikan përsëriti “angazhimin e palëkundur të Uashingtonit për integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës”.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Samiti i OSBE-së vjen pas një takimi të Ministrave të Jashtëm të NATO-s në Letoni, i cili u dominua nga shqetësimet për ngjarjet e fundit në Bjellorusi dhe synimet e Rusisë në Ukrainë.

SHBA dhe NATO thonë se Rusia po rrit numrin e trupave luftarake pranë kufirit të saj me Ukrainën.

Kremlini ka mohuar vazhdimisht se Rusia planifikon të pushtojë Ukrainën, dhe e sheh mbështetjen e NATO-s për vendin si një kërcënim në kufirin perëndimor të Rusisë.

Presidenti rus Vladimir Putin, bëri thirrje të mërkurën për marrëveshje specifike, që do të përjashtonin çdo zgjerim të mëtejshëm të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjen e armatimit të saj pranë kufijve të Rusisë.

Të martën, Putin tha se zgjerimi ushtarak i NATO-s pranë kufijve rusë dhe vendosja e sistemeve raketore në Ukrainë, do të kalonte një “vijë të kuqe” për Rusinë. Në përgjigje të veprimeve të Perëndimit që Rusia i percepton si kërcënim, vendi po zhvillon armët e veta raketore hipersonike.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...