E mërkurë, 20 Janar, 2021
11 C
Tirana

Tension në Uashington/ Mbështetësit e Trumpit futen brenda Kongresit (Video)

Kryeqyteti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Uashingtoni është përfshirë nga protestat që kundërshtojnë certifikimin e kandidatit demokrat, Joe Biden si President i zgjedhur nga zgjedhjet e 3 nëntorit 2020.

Pjesëmarrës të shumtë, të cilët mbështesin Presidentin në detyrë, Donald Trump, kanë marshuar brenda ndërtesës së Kongresit, ku po zhvillohet procesi për vërtetimin e të Kolegjit Zgjedhor mbi zgjedhjet presidenciale.

Sipas mediave të huaja, për disa çaste puna është ndërprerë dhe dyert e këtij institucioni janë mbyllur për të mos lejuar futjen e personave brenda saj. Situata paraqitet e tensionuar.

“Për shkak të një kërcënimi të brendshëm në ndërtesë, strehohuni në zyrën më të afërt dhe qëndroni të qetë”, njoftoi policia e kryeqytetit amerikan, Uashington.

Policia e Capitol Hill po bllokon gjithashtu këdo që të lëvizë nga ndërtesat e zyrës së Senatit në ndërtesën e Kapitolit të SHBA.

Protestuesit çajnë kordonin policor
                                             Protestuesit çajnë kordonin policor

Ndërkohë, Donald Trump vijoi me deklaratat e tij se zgjedhjet presidenciale ishin të manipuluara.

Përpara një turme mbështetësish në Washington, ai tha se nuk do ta pranojë kurrë humbjen në zgjedhjet presidenciale ndaj demokratit, Joe Biden.

“Ne kurrë nuk do të dorëzohemi, nuk do të pranojmë kurrë. Ne do të ndalojmë vjedhjen.”– tha Trump.

Donald Trump gjatë fjalimit para mbështetësve të tij
                          Donald Trump gjatë fjalimit para mbështetësve të tij

Kongresi është mbledhur për të numëruar votat e Kolegjit Elektoral të dy partive në SHBA që morën pjesë në zgjedhjet e 3 nëntorit ku Biden doli fitues me 306 vota, ndërsa Trump arriti të mblidhte vetëm 232 vota të Kolegjit Elektoral.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...