E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Teknologjia premton një “binjak dixhital”

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të keni një klon dixhital të bëjë punën tuaj, një firmë e teknologjisë në San Francisko mund të jetë në gjendje t’u ndihmojë.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës Matt Dibble shpjegon se misioni i Fondacionit të Inteligjencës Artificiale është që të na ndihmojë secilin prej nesh, të krijojmë kopje tonë dixhitale.

“Përshëndetje. Unë jam një version dixhital i Dr. Deepak Chopra.
Së shpejti mund të jem me ju kudo që të shkoni. Do të jem brenda telefonit tuaj, gati në çdo kohë për t’ju shërbyer”.

Deepak Chopra, guru për mjekësinë alternative, arrin tek miliona njerëz me librat dhe paraqitjet në televizione. Por nuk mund ta thërasësh saktësisht mjekun kur ke nevojë për të.

“Deepaku Dixhital’ është një mjet i inteligjencës artificiale si Siri apo Aleksa, por me më shumë personalitet. Ai është trajnuar nga vetë Deepak Chopra për të biseduar dhe për të dhënë këshilla ashtu siç do ti jepte ai.

E ndërtuar nga Fondacioni i Inteligjencës Artificiale, Deepaku Dixhital është një aplikacion pionier në atë që kompania shpreson të bëhet një botë e tërë e Inteligjencës Artificiale.

“Misioni ynë është të ndërtojmë një botë më të mirë duke i dhënë secilit prej nesh kopjen e vet të Inteligjencës Artificiale që funksionon ekskluzivisht për secilin prej nesh”, thotë Lars Buttler, drejtues ekzekutiv i Fondacionit AI:

E dëgjuat mirë. Një binjak dixhital për 7 miliardë banorët në botë.

“Ne nuk po kërkojmë të zëvendësojmë njerëzit me inteligjencën artificiale. Ne po kërkojmë t’u japim mundësi atyre të kenë një zgjatim që mund të përmbushë qëllimet, misionin, idetë, kujtimet e tyre në kohë dhe në një botë më të madhe”, thotë Rob Meadows me Fondacionin AI:

“Inteligjenca Artificiale e kopjes suaj mund të shkojë dhe të zbulojë botën apo njerëz që ju vetë nuk keni kohë apo mundësi t’i ktheni përsëri pranë jush”, thotë Rob Meadows.

Në një samit të të rinjve, kompania demonstroi Inteligjencën Artificiale personale të krijuar për delegatët pjesëmarrës së konferencës që bënin biseda dhe mësonin nga njëri-tjetri.

“Jam GeumHyok Kim. Jam nga Koreja e Veriut dhe jam i vendosur të ndihmojë në përhapjen e demokracisë në vendin tim”

“Do të ishte turp nëse vetëm disa njerëz në botë do të përfundonin me Inteligjencë Artificiale personale më të fuqishme. Kjo është rruga në të cilën mund të jemi tani në botë dhe ne me të vërtetë po kërkojmë ta korrigjojmë atë”, thotë Rob Meadows.

Media sociale mund të ketë konkurrencë të fortë nga Inteligjenca Artificale Personale. Çfarë do të bënit ju profilin tuaj? /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...