E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Teknologji shqiptare: Urë pa hekur, dhe e ka fajin përroi pastaj

Nga: Mentor Kikia

Kjo është ura e shembur në Kalivaç, Lezhë. Njoftimi i autoriteteve vendore thotë se nga Komanda e Xhenjës ka nisur menjëherë puna për riparimin saj, pasi u shemb nga lumi.

Por mua më tërhoqi një detaj i “vogël”.

Këto copat e këputura të urës, nga sa shikohet, ka vetëm beton dhe nuk ka patur asnjë shufër hekuri brenda. Qëkurse u shpik ndërthurja e hekurit me betonin, teknologjia e ndërtimit fluturoi. Por në Shqipëri kanë nisur ti bëjnë edhe urat vetëm me beton.

Një përrua, në po të njëjtën mënyrë, këputi edhe një urë në një fshat të Elbasanit nja tre vjet më parë. Këmba e urës ishte beton “safi”, ngritur zhavorr, pa asnjë fije hekuri, dhe pastaj ia vunë fajin përroit. U bënë nja dy verifikime dhe në preventiv dilte se për këtë urë ishin përdorur 16 ton hekur.

Është koha që përveç riparimit, këto ndërtime të hetohen edhe për kushtet dhe standardet teknike që janë përdorur, pasi kryetarët e komunave dhe bashkive, nëpër fshatra, kanë bërë të 99-tat me fondet publike.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...