E martë, 2 Qershor, 2020
15 C
Tirana

“Teatri” si simbolikë e reagimit qytetar

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Nga Mentor Kikia

Prishja apo mosprishja e ndërtesës së Teatrit Kombëtar, në vend që të ishte një çështje e pastër ligjore, sa i takon mbrojtjes së trashëgimisë së qytetit, u shndërrua në një tifozeri politiko-popullore.

Peticione të pështira, ca pro e ca kundër shembjes, zëvendësuan logjikën funksionimit të ligjit dhe shtetit.

Ndërtesa u shemb. Dhe padyshim, jo aq sa dolën në protestë, por edhe dhjetra mijëra njerëz të ishin, makinerinë e shtetit nuk do e pengonin dot.

Shprehja: me zjarrin, ujin dhe qeverinë mos u mat, është po kaq e vjetër sa vetë organizimi i shtetit.

Protestat dy vjeçare për teatrin, do të mbeten një nga simbolet e reagimit qytetar. Sa reflekton një qeveri ndaj reagimit qytetar, kjo nuk varet nga numri i qytetareve, por nga kultura demokratike e një shoqërie dhe klasës politike.

Në Britani, në vitet ‘80, qindra mijëra punëtorë dolën në protestat më të mëdha e më të dhunshme që pas Luftës së Dytë Botërore, por nuk e penguan dot Thaçerin të privatizojë minierat, hekurudhat e portet.

Lexo edhe :   Teatri/ Pas padive të Aleancës, reagon SPAK

Por, në mes të Londrës, një grusht banorësh u kapën dore për dore dhe rrethuan një shtëpi të vjetër që i kishte shpëtuar bombardimeve gjermane dhe bashkia donte ta prishte.

Qytetarët e mbrojtën si shenjë të rezistencës. Nuk është se s’kishte policë mjaftueshëm për t’i larguar ata njerëz, por pushteti arsyetoi dhe e dëgjoi zërin e qytetarëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Kryeministri ende në detyrë, Albin Kurti është shprehur se Kosova ka dy armiq, një të jashtëm dhe një të brendshëm. I ftuar në emisionin “5...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...
WhatsApp KONTAKTO TT